28-letni Rodri w poprzednim sezonie po raz czwarty z rzędu wywalczył mistrzostwo Anglii. Kilka miesięcy temu zdobył razem z reprezentacją Hiszpanii złoty medal mistrzostw Europy, wybrany został także najlepszym piłkarzem turnieju.
To pierwszy od 34 lat defensywny pomocnik, który triumfował w plebiscycie (ostatnio w ten sposób wyróżniono Niemca Lothara Matthaeusa). Jest też trzecim w historii Hiszpanem ze Złotą Piłką, po Alfredo di Stefano (1957 i 1959) i Luisie Suarezie (1960).
Trzy kolejne miejsca zajęli piłkarze Realu Madryt: Brazylijczyk Vinicius Junior, Anglik Jude Bellingham i Hiszpan Dani Carvajal, którzy jednak podobnie jak cały Real Madryt zbojkotowali plebiscyt i nie pojawili się na ceremonii wręczania nagród.
Na liście 30 piłkarzy nominowanych nie było napastnika reprezentacji Polski i FC Barcelony Roberta Lewandowskiego.
Bogata historia Plebiscytu
"France Football" przyznaje swoją nagrodę od 1956 roku. W latach 2010-2015 magazyn i Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wyróżniały wspólnie jednego zawodnika Złotą Piłką FIFA, ale od 2016 roku plebiscyty na najlepszych piłkarzy znów prowadzone są oddzielnie.
Natomiast tegoroczna edycja jest pierwszą, której współorganizatorem była Europejska Unia Piłkarska (UEFA). Udział w plebiscycie biorą wyłącznie ci sportowcy i trenerzy, którzy pracują w klubach występujących na Starym Kontynencie. Wyboru dokonują dziennikarze z krajów z pierwszych 100 pozycji rankingu Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA).
Największe "kradzieże" w historii Złotej Piłki
Po kolejnej kontrowersji, serwis Goal postanowił przygotować ranking największych "kradzieży" w historii przyznawania nagrody Złotej Piłki.
Za największy skandal uznano plebiscyt w 2003 roku, gdy nagrody nie "dostał" Francuz Thierry Henry, a lepszy od niego okazał się Czech Pavel Nedved.
Na drugim miejscu znalazł się Robert Lewandowski, który zdaniem dziennikarzy, został skrzywdzony w dwóch edycjach, w latach 2020 i 2021.
W pierwszym przypadku, plebiscyt został odwołany z powodu pandemii koronawirusa, która sprawiła, że sezon ligowy we Francji został zakończony. Rok później, gdy wydawało się, że Polak musi już otrzymać nagrodę, o 33 punkty wyprzedził go legendarny argentyński napastnik Lionel Messi.
Na trzecim miejscu w rankingu znalazł się wielki pominięty z tegorocznej edycji Vinicius Junior. W rankingu wspomniano też m.in. o porażce Francka Ribery'ego w 2013 roku, Cristiano Ronaldo w 2018 czy Erlinga Haalanda w 2023 roku. Norweg nie był obecny na poniedziałkowej uroczystości w Paryżu. Wolał wybrać mecz w szwedzkiej lidze, gdzie oglądał w akcji swojego kolegę Erika Botheima występującego w Malmoe FF.
Ranking według portalu Goal:
1. Thierry Henry (2003 rok)
2. Robert Lewandowski (2020 i 2021)
3. Vinicius Junior (2024)
4. Franck Ribery (2013)
5. Deco (2004)
6. Cristiano Ronaldo (2018)
7. Erling Haaland (2023)
8. Wesley Snejider (2010)
9. Virgil van Dijk (2019)