Rocznica Porozumień Sierpniowych. Premier: „Solidarność” przyczyniła się do bezkrwawego obalenia systemu

Adam Kielar
PAP
Opracowanie:
Premier Mateusz Morawiecki mówił o roli NSZZ „Solidarność” w obaleniu komunizmu.
Premier Mateusz Morawiecki mówił o roli NSZZ „Solidarność” w obaleniu komunizmu. PAP/Adam Warżawa
Premier Mateusz Morawiecki wystąpił podczas obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Jak powiedział, NSZZ „Solidarność” przyczyniła się do bezkrwawego obalenia systemu komunistycznego.

Morawiecki zabrał głos po uroczystości zorganizowanej przez NSZZ „Solidarność”, podczas której wręczono Krzyże Wolności i Solidarności za zasługi na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

W swoim wystąpieniu szef rządu przywołał słowa poety Zbigniewa Herberta z wiersza „Potęga smaku”:

– „Mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi”. Myślę, że w sercach, w pamięciach robotników musiało być dużo więcej niż tylko odrobina odwagi – mówił Morawiecki.

– Przecież wszyscy wtedy mieli doskonale w pamięci grudzień 1970 roku. Jak władza komunistyczna w bestialski sposób potraktowała tamte protesty – dodał.

– Trzeba było mieć w sobie dużo odwagi, aby ona przezwyciężyła strach i dała nadzieję na przyszłość – ocenił premier.

– Tej odwadze tamtych czasów zawdzięczamy dzisiejszą wolność, suwerenność, niepodległość – dodał.

– Przed 42 laty powstał ruch – jeden z największych, jeśli nie największy na świecie – ruch społeczny, który przyczynił się do bezkrwawego obalenia systemu – stwierdził Morawiecki.

W Gdańsku w środę odbywają się uroczystości związane z upamiętnieniem 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Osobne uroczystości organizuje miasto Gdańsk i NSZZ „Solidarność”.

42 lat temu o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się między innymi na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.

Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl