Artysta kabaretowy, aktor i filantrop urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku, zmarł 15 grudnia 2016 r. w Poznaniu. Należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył, występując, wraz z Zenonem Laskowikiem, w poznańskim kabarecie "Tey". Kabaret ten był w latach 70. i 80. jednym z symboli miasta.
Pomoc potrzebującym. Piękna akcja pod pomnikiem Smolenia
W 2007 r. artysta powołał Fundację Stworzenia Pana Smolenia, niosącą pomoc osobom niepełnosprawnym poprzez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych.
W ubiegłym roku w centrum Poznania odsłonięty został pomnik Bohdana Smolenia. W nabliższą sobotę, już po raz drugi skwer z pomnikiem stanie się centrum dobroczynności. W tym miejscu odbędzie się Wigilia ze Smoleniem. Będą występy chórów, łamanie się opłatkiem i wydawanie wigilijnych potraw dla potrzebujących.
Bohdan Smoleń. Kim był?
Bohdan Smoleń w latach 1968–1977 występował w krakowskim kabarecie "Pod Budą" (był jego założycielem), z którym na Famie w 1972 roku otrzymał główną nagrodę.
W 1970 roku ożenił się z Teresą, z którą miał trzech synów: Macieja (ur. 1973), Piotra (ur. 1974, zm. 1990) i Bartosza (ur. 1979).
Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez 7 lat w poznańskim kabarecie „Tey”.
Na festiwalu w Opolu w 1981 roku otrzymał tytuł Mister Obiektywu. W połowie lat 80. XX w. w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał kilka humorystycznych piosenek („Mężczyzna po czterdziestce”, „Dziewczyny, które mam na myśli” do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa "To all the girls I loved before" z 1984 roku).
W 1987 roku wraz z Krzysztofem Jaślarem przygotował komedię antyczną „Wykopaliska”, w której zagrał obok Andrzeja Zaorskiego. Współpracował również z kabaretem „Długi”.
Młodsza publiczność kojarzy go głównie z roli Edzia listonosza z serialu "Świat według Kiepskich".

lena