Rocznica śmierci Bohdana Smolenia. Artysta kabaretowy bawił publiczność latami. Przypominamy jego historię

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Bohdan Smoleń
Bohdan Smoleń fot. PolskaPress
Bohdan Smoleń nie żyje już od sześciu lat. Aktor, piosenkarz, satyryk, artysta kabaretowy był znany, przede wszystkim, z występów w kabarecie "Tey". Założył także fundację "Stworzenia Pana Smolenia". Przypominamy jego historię.

Artysta kabaretowy, aktor i filantrop urodził się 9 czerwca 1947 r. w Bielsku, zmarł 15 grudnia 2016 r. w Poznaniu. Należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył, występując, wraz z Zenonem Laskowikiem, w poznańskim kabarecie "Tey". Kabaret ten był w latach 70. i 80. jednym z symboli miasta.

Pomoc potrzebującym. Piękna akcja pod pomnikiem Smolenia

W 2007 r. artysta powołał Fundację Stworzenia Pana Smolenia, niosącą pomoc osobom niepełnosprawnym poprzez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych.

W ubiegłym roku w centrum Poznania odsłonięty został pomnik Bohdana Smolenia. W nabliższą sobotę, już po raz drugi skwer z pomnikiem stanie się centrum dobroczynności. W tym miejscu odbędzie się Wigilia ze Smoleniem. Będą występy chórów, łamanie się opłatkiem i wydawanie wigilijnych potraw dla potrzebujących.

Bohdan Smoleń. Kim był?

Bohdan Smoleń w latach 1968–1977 występował w krakowskim kabarecie "Pod Budą" (był jego założycielem), z którym na Famie w 1972 roku otrzymał główną nagrodę.

W 1970 roku ożenił się z Teresą, z którą miał trzech synów: Macieja (ur. 1973), Piotra (ur. 1974, zm. 1990) i Bartosza (ur. 1979).

Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i występował przez 7 lat w poznańskim kabarecie „Tey”.

Na festiwalu w Opolu w 1981 roku otrzymał tytuł Mister Obiektywu. W połowie lat 80. XX w. w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał kilka humorystycznych piosenek („Mężczyzna po czterdziestce”, „Dziewczyny, które mam na myśli” do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa "To all the girls I loved before" z 1984 roku).

W 1987 roku wraz z Krzysztofem Jaślarem przygotował komedię antyczną „Wykopaliska”, w której zagrał obok Andrzeja Zaorskiego. Współpracował również z kabaretem „Długi”.

Młodsza publiczność kojarzy go głównie z roli Edzia listonosza z serialu "Świat według Kiepskich".

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl