Marian Opania kończy 81 lat. Rozwiąż nasz quiz o tym wybitnym aktorze

Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Uwielbiany aktor Marian Opania skończył 1 lutego 81 lat. Widzowie pokochali jego grę w filmie, teatrze i kabarecie. Młodzi widzowie znają jego głos w dubbingu, a nieco starsi w serialu „Na dobre i na złe”, gdzie od początku emisji grał Prof. Tadeusza Zyberta. Rozwiąż nasz quiz o tym aktorze.

Spis treści

Marian Opania kończy 81 lat. Z jakich ról go znamy?
Marian Opania kończy 81 lat. Z jakich ról go znamy? Filip Kowalkowski/Polska Press

Wczesne życie Mariana Opania. Jak wyglądały jego aktorskie początki?

Marian Opania urodził się 1 lutego 1943 w Puławach. Jest synem oficera piechoty Juliana Opanii, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Na szklanym ekranie zadebiutował w 1962 roku u samego Andrzeja Wajdy. Był to film „Miłość dwudziestolatków”. Opania zagrał tam Miśka. Zaledwie dwa lata później zadebiutował na deskach Teatru Klasycznego w Warszawie. Jego pierwszą rolą był Książę Edward w sztuce „Edward II” w reżyserii Stanisława Bugajskiego.

https://i.pl/quiz/14453,marian_opania_konczy_81_lat_rozwiaz_nasz_quiz_o_aktorze,q,t.html

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Marian Opania grał u Wajdy i Barei. Widzowie pokochali go za rolę doktora

Za role Pawła w „Skoku” i Truchaczka w „Sąsiadach”, Opania otrzymał w 1970 roku, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Do najsłynniejszych filmów i seriali z jego udziałem należą „Człowiek z Żelaza” Andrzeja Wajdy, „Zmiennicy” Stanisława Barei, „Rozmowy kontrolowane” Sylwestra Chęcińskiego oraz profesora Tadeusza Zyberta w „Na dobre i na złe”.

Przez lata występował w Teatrze Telewizji, w którym zadebiutował w 1965 roku oraz w kabarecie „Super – duo” z Wiktorem Zborowskim. Jego syn Bartosz grał z nim „Na dobre i na złe”. Marian Opania to także znakomity aktor dubbingowy. Podkładał głos np. dziadkowi Julio w "Coco", czy "Złomka" w trzeciej części "Auta".

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl