W Przemyślu odsłonięto tablicę upamiętniającą rodzinę Brezińskich. W uroczystości wzięli udział m.in. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, a także szef KPRM i były marszałek sejmu Marek Kuchciński. Dla ambasadora przyjazd do Przemyśla, to wielki moment wzruszenia.
- Każdy pobyt w Przemyślu to dla mnie fascynująca lekcja historii o tym, co mnie ukształtowało. Dzisiejsza uroczystość upamiętnia drzewo genealogiczne rodziny Brzezińskich - powiedział.
Kim byli członkowie rodziny Marka Brzezinskiego? Czym się wsławili?
Pradziadek ambasadora Kazimierz był działaczem społecznym w Przemyślu, a dziadek Tadeusz był polskim dyplomatą. Ojciec Marka Brzezinskiego, Zbigniew Brzeziński na arenie międzynarodowej zyskał status męża stanu.
- To jest droga, której przyświecają zasady lojalności i miłości do kraju, służby i poświęcenia dla większego dobra - kontynuował Brzezinski.
Ambasador USA powiedział, że jego ojciec doświadczył wstrząsów w dziejach. II wojna światowa, spowodowała, że Zbigniew Brzeziński znalazł się w Stanach Zjednoczonych.
- Jego ojczyzna była okupowana, a on wiedział, jak to jest być obywatelem najechanego państwa i pamiętał o tym przez całą swoją karierę zawodową - podkreślił Brzezinski.
Mark Brzezinski powiedział, że jego ojciec wykształcił w sobie miłość do Polski. Towarzyszyła mu ona przez całe życie.
- Nigdy nie przestał walczyć o Polskę, jednym z jego wielu osiągnięć były skuteczne wysiłki na rzecz poszerzenia NATO i przystąpienia Polski do tego sojuszu" - podkreślił Mark Brzezinski.
Ojciec ambasadora, Zbigniew Brzeziński urodził się w 1928 roku w Warszawie. W latach 1977-1981 był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera. Odegrał istotną rolę w demontażu i upadku komunizmu w Europie Wschodniej i w powstrzymaniu sowieckiej interwencji w Polsce po powstaniu "Solidarności".

dś
Źródło: