Spis treści
Pomoc dla rolników w zakresie rolnictwa 4.0
Projektowane rozporządzenie ma przynieść wsparcie w zakresie inteligentnego rolnictwa. W praktyce rolnictwo 4.0 ma opierać się na inwestowaniu w systemy informatyczne i rozwiązania cyfrowe. Dzięki nim beneficjenci otrzymają dodatkowe pieniądze na rozwiązania wspomagające procesy produkcji i wprowadzanie do obiegu produktów rolno-spożywczych.
W ramach pomocy rolnik będzie mógł zakupić:
- maszyny,
- sprzęt i oprogramowanie,
- sprzęt informatyczny,
- aplikacje,
- czujniki,
- patenty i licencje.
Z kolei do kosztów kwalifikowanych, według dokumentu, nie zaliczają się:
- podatek od towarów i usług (VAT),
- wynagrodzenia pracowników wnioskodawcy,
- koszty zakupu gruntów i innych nieruchomości.
Kto dostanie wsparcie? Stawki, warunki, tryb składania wniosków
Korzystanie z rozwiązań rolnictwa 4.0 może nie tylko zoptymalizować procesy technologiczne, ale pozwoli też redukować wszelkie zagrożenia wynikające z intensywnej produkcji rolniczej. W efekcie więcej gospodarstw rolnych w Polsce będzie zmodernizowanych. Dofinansowaniami zajmie się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pomoc przysługuje osobie pełnoletniej, ubezpieczonej w KRUS (pełny wymiar), która ma też numer identyfikacyjny w krajowym systemie ewidencji producentów i gospodarstw rolnych. Zgodnie z projektem, dofinansowania udziela się na przedsięwzięcia, których realizacja trwa nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i nie dłużej niż do dnia 30 września 2025 r.
Wsparcie jest udzielane w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych w wysokości do 80 proc. tych kosztów kwalifikowanych dla wnioskodawców prowadzących produkcję ekologiczną oraz dla tzw. młodego rolnika (dla tych, którzy nie skończyli 40 lat), a do wysokości 65 proc. dla pozostałych rolników.
Ile można otrzymać w naborze? Limit pomocy to 200 tys. zł, zaś minimalna kwota, którą może otrzymać wnioskujący, to 15 tys. zł. Wsparcie jest udzielane w formie płatności końcowej, która jest wypłacana po zrealizowaniu przedsięwzięcia. W przypadku, gdy jednak rolnik będzie chciał wystąpić o przyznanie zaliczki, może być ona udzielona do wysokości 50 proc. wartości wsparcia.
W opinii resortu rolnictwa „pomoc finansowa pozwoli na modernizację, a tym samym dostosowanie prowadzonej działalności do założeń i wymogów unijnych strategii na rzecz zmniejszania wpływu na środowisko, co przyczyni się do zachowania konkurencyjności wspartych gospodarstw na jednolitym rynku UE”.
Źródło: RCL
