Rosja intensyfikuje cyberataki na sojuszników Ukrainy. Polska wśród głównych celów

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Na początku marca koncern Microsoft poinformował, że w pierwszych sześciu tygodniach bieżącego roku Rosja zainicjowała cyberataki w co najmniej 17 krajach europejskich i były one wymierzone głównie w instytucje rządowe w celach szpiegowskich – czytamy w raporcie.
Na początku marca koncern Microsoft poinformował, że w pierwszych sześciu tygodniach bieżącego roku Rosja zainicjowała cyberataki w co najmniej 17 krajach europejskich i były one wymierzone głównie w instytucje rządowe w celach szpiegowskich – czytamy w raporcie. Obraz Elchinator z Pixabay
Po niepowodzeniu cybernetycznej wojny przeciwko Ukrainie, Rosja intensyfikuje ataki na jej sojuszników – informuje Thales. Wśród państw, będących na celowniku rosyjskich hakerów, w raporcie francuskiego koncernu technologicznego znalazła się Polska.

Gwałtowny wzrost rosyjskich ataków hakerskich w ostatnim półroczu

Rosyjscy hakerzy celują w Polskę, kraje skandynawskie i bałtyckie poprzez wzniecanie sporów i rozpowszechnianie wiadomości próbujących podważyć sam fakt rosyjskiej inwazji na Ukrainę – czytamy w raporcie.

Na początku konfliktu większość cyberataków dotyczyła tylko Ukrainy (50,4 proc. w pierwszym kwartale 2022 roku w porównaniu z 28,6 proc. w trzecim), ale kraje UE odnotowały gwałtowny wzrost incydentów związanych z wojną na Ukrainie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wzrost z 9,8 proc. do 46,5 proc. wszystkich rosyjskich cyberataków na świecie.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Oprócz dezinformacji, prorosyjscy hakerzy stosują ataki na serwery i inną infrastrukturę informatyczną, by zakłócić działanie różnych instytucji. Stanowi to część rosyjskiej strategii polegającej na prowadzeniu wojny informacyjnej oraz paraliżowaniu firm publicznych i prywatnych – napisał Thales.

Na początku marca koncern Microsoft poinformował, że w pierwszych sześciu tygodniach bieżącego roku Rosja zainicjowała cyberataki w co najmniej 17 krajach europejskich i były one wymierzone głównie w instytucje rządowe w celach szpiegowskich – czytamy w raporcie.

Atak na stronę SKW

Ledwie pod koniec ubiegłego tygodnia celem hakerów stała się polska Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Do ataku miała się przyznać prorosyjska grupa Phoenix.

"Wygląda na to, że mieliśmy do czynienia z kolejnym prymitywnym atakiem typu DDoS. Rosyjskie służby próbują mścić się za skuteczne działanie polskiego kontrwywiadu. SKW robi swoje. Atak został zneutralizowany" – poinformował wówczas zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl