Nowelizacja przyjęta przez izbę niższą parlamentu podwyższa wiek mężczyzn z 27 do 30 lat, przez co więcej z nich może służyć w wojsku.
Rekruci potrzebni na gwałt
Moskwa stara się zwiększyć liczebność wojsk do obrony terenów zdobytych podczas inwazji na Ukrainę w zeszłym roku.
- To już pachnie wielką wojną – mówił deputowanym Andriej Kartapołow, szef komisji obrony rosyjskiego parlamentu.
Przekonywał, że obecnie zbyt wielu ludzi może uniknąć służby wojskowej. Wszyscy mężczyźni w wieku poborowym mają odbyć rok obowiązkowej służby.
Rosja poniosła ciężkie straty w dotychczasowych walkach na Ukrainie, ale resort obrony niechętnie ujawnia dane.
Wyjazdy z Rosji po mobilizacji
Jesienią 2022 roku rząd ogłosił mobilizację 300 tys. rezerwistów, ale w jej wyniku z Rosji wyjechały dziesiątki tysięcy mężczyzn.
W osobnym posunięciu w zeszłym tygodniu podniesiono maksymalny wiek, w którym można powoływać rezerwistów, co oznacza, że niektórzy mężczyźni będą teraz uważani za zdolnych do służby wojskowej do 55. roku życia. Duma Państwowa przyjęła już ustawę o poborze. Musi ją jeszcze zatwierdzić izba wyższa i sam Putin, ale to tylko formalność. Po podpisaniu ustawa ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.
Najnowsze środki idą dalej niż pierwotna propozycja resortu obrony, która miała na celu zmianę przedziału wiekowego poboru z 18-27 lat na 21-30. Dolna granica wieku nadal będzie wynosić 18 lat.

lena