Eurposłowie domagają się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie.
Zdecydowana większość za
Rezolucja uznająca Rosję za państwo sponsorujące terroryzm została przyjęta 494 głosami za, przy 58 przeciw i 44 wstrzymujących się.
W dokumencie znajdują się też odniesienia do kwestii historycznych. PE przypomina w nim, że państwo rosyjskie nadal zaprzecza swojej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 r. i odmawia współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości oraz odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem w Rosji w kwietniu 2010 r.
Zełenski wzywa do dalszej izolacji Rosji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył tego samego dnia, że przyjmuje z zadowoleniem decyzję Parlamentu Europejskiego uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Zełenski wezwał do dalszego izolowania Rosji.
- Rosję należy izolować na wszystkich szczeblach i pociągnąć do odpowiedzialności, aby położyć kres jej wieloletniej polityce terroryzmu na Ukrainie i na świecie - stwierdził.
Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk powiedział wcześniej, że przyjęcie rezolucji przez PE to byłby "bardzo ważny sygnał" płynący do dyplomatów i polityków na całym świecie, pokazujący, że "poważne gremia międzynarodowe traktują Rosję jako kraj terrorystyczny".
Wiceszef MSZ przypomniał, że w połowie października Rada Europy uznała Rosję za reżim terrorystyczny.

dś
Źródło: