SPIS TREŚCI
- Może nie w tym roku lub pod koniec tego roku - powiedział w wywiadzie dla Rossija-24 senator, odpowiadając na pytanie o perspektywy zakończenia wojny. Karasin opisał poprzednie spotkania jako „spokojne” i „konstruktywne”, ale przyznał, że nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów. - Byłoby naiwnością oczekiwać przełomowych rezultatów na pierwszym spotkaniu - powiedział.
Rozmowy rosyjsko-amerykańskie w Rijadzie
Według Karasina kluczowymi tematami rozmów między delegacjami Rosji i USA były bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Czarnym, przywrócenie rosyjskiego eksportu rolnego i podłączenie Rosselkhozbanku do systemu SWIFT. Senator podkreślił, że „w zasadzie możliwa jest współpraca z delegacją USA”, ponieważ jej przedstawiciele „słuchają, dostrzegają, sprzeciwiają się niektórym swoim stanowiskom”. Wyraził również przekonanie, że takie spotkania będą kontynuowane, a przed rosyjską grupą negocjacyjną zostaną postawione nowe zadania.
Karasin zaznaczył, że podczas wielogodzinnych konsultacji w Rijadzie strona amerykańska początkowo przedstawiła warunki nie do przyjęcia dla Rosji. Według senatora, początkowo przedstawiciele USA próbowali przyjąć rolę mediatorów, decydując za obie strony, ale szybko zdali sobie sprawę, że „to nie zadziała ze stroną rosyjską”.
Waszyngton swoje, Moskwa swoje
Rozmowy w Rijadzie rozpoczęły się 23 marca. Delegacja USA odbyła osobne spotkania z przedstawicielami Ukrainy i Rosji, kończąc je 25 marca. Po ich zakończeniu Biały Dom ogłosił, że strony osiągnęły porozumienie w sprawie zawieszenia broni na Morzu Czarnym. Według administracji USA porozumienie przewiduje zapewnienie bezpiecznej żeglugi i rezygnację z użycia siły w regionie. W odpowiedzi Waszyngton wyraził gotowość do ułatwienia przywrócenia eksportu rosyjskiej żywności na rynek globalny.
Wkrótce jednak Kreml przedstawił swoją interpretację osiągniętych porozumień, mówiąc, że zaprzestanie działań wojennych jest możliwe tylko po spełnieniu szeregu warunków, w tym zniesienia sankcji na Rosselkhozbank i inne instytucje finansowe, które zapewniają eksport żywności. Moskwa zażądała również przywrócenia dostępu tych banków do systemu SWIFT i kont korespondenckich w walutach obcych.
Nie będzie znoszenia sankcji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi oskarżył rosyjskie władze o „manipulację i zniekształcanie umów”. - Rosja już próbuje wypaczyć istotę porozumienia, wprowadzając w błąd nie tylko mediatorów, ale także społeczność międzynarodową. (...) Moskwa po raz kolejny próbuje narzucić swoją rzeczywistość, twierdząc, że zawieszenie broni jest możliwe tylko wtedy, gdy sankcje zostaną zniesione - powiedział.
26 marca Unia Europejska odrzuciła rosyjskie żądania złagodzenia sankcji w ramach omawianego porozumienia. Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipper powiedziała, że UE nie zamierza znieść sankcji do czasu „całkowitego zaprzestania rosyjskiej agresji na Ukrainę i bezwarunkowego wycofania wojsk z jej terytorium”. Później, na szczycie w Paryżu poświęconym bezpieczeństwu Ukrainy, europejscy przywódcy powtórzyli, że w obecnych okolicznościach zniesienie sankcji wobec Rosji jest niemożliwe.

źr. The Moscow Times