Rosyjska armia przeprowadziła udaną próbę hipersonicznego pocisku manewrującego o nazwie „Tsirkon”.
Pocisk trafił w wyznaczony cel na Morzu Barentsa i jego próba nieprzypadkowo zbiegła się z 68. urodzinami rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.
Jak meldował Putinowi Walery Gierasimow, szef sztabu generalnego armii rosyjskiej, pocisk wystrzelono z fregaty rakietowej „Admirał Gorszkow”, operującego na Morzu Białym. Po pokonaniu około 450 kilometrów rakieta idealnie osiągnęła cel.
Rosyjscy wojskowi mówią, że przez ponad cztery minuty „Tsirkon” leciał z prędkością ponad 8 Machów. Taka prędkość pocisku manewrującego sprawia, że staje się on praktycznie nieosiągalny nawet dla najnowszych systemów antyrakietowych. Innymi słowy, żaden obiekt na kuli ziemskiej nie jest poza jego zasięgiem.
W taką broń mają być wyposażane sukcesywnie rosyjskie okręty podwodne i nawodne. Zanim to się jednak stanie, Rosjanie zapowiadają kolejne testy tych pocisków manewrujących, by ostatecznie potwierdzić ich sprawność. Nie wiadomo dokładnie, ile czasu potrwają te próby.
- To wielkie wydarzenie nie tylko dla naszych sił zbrojnych, także dla całej Rosji, dla całego kraju – powiedział wyraźnie zadowolony po zakończeniu testu prezydent Putin, który od dłuższego już czasu szczyci się bronią hipersoniczną.
Putin argumentuje, że Rosja musiała opracować nową, niezwykle groźną broń w odpowiedzi na dynamiczny rozwój amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, który - zdaniem rosyjskiego prezydenta - grozi osłabieniem rosyjskiego odstraszania nuklearnego.
Test rakietowy przychodzi w momencie, gdy stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi są najgorsze od czasu zakończenia zimnej wojny.
Takie targi i prezentacja sprzętu wojskowego możliwa mozliwa...
Waszyngton w ubiegłym roku wycofał się z kluczowego traktatu o broni nuklearnej, powołując się na rosyjskie naruszenia. Chodziło o pociski krótkiego i średniego zasięgu.
Po wygaśnięciu traktatu świat po raz pierwszy od prawie pół wieku nie miałby prawnych ograniczeń dotyczących amerykańskiej i rosyjskiej broni jądrowej.
