Rosja wycofuje się z umowy zbożowej. Ceny żywności pójdą w górę

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Wideo
od 16 lat
Decyzja Kremla, by nie przedłużać tzw. umowy zbożowej to kolejny krok w eskalacji konfliktu z Ukrainą, ale też Zachodem. Rosja próbuje zmusić w ten sposób Zachód od ustępstw. Jest to też swego rodzaju zemsta na Turcji, której ostatnie decyzje na pewno nie spodobały się Moskwie: zgoda na wejście Szwecji do NATO czy uwolnienie dowódców ukraińskiej obrony Azowstalu.
Ostatni statek w ramach umowy zbożowej opuścił port w Odessie rano 16 lipca. Rosja zgodziła się na jego przejście przez Morze Czarne pod koniec czerwca
Ostatni statek w ramach umowy zbożowej opuścił port w Odessie rano 16 lipca. Rosja zgodziła się na jego przejście przez Morze Czarne pod koniec czerwca i od tego czasu Moskwa nie wydała zgody na przejście innych statków. Andrew Kravchenko/Associated Press/East News

- Faktycznie, porozumienia czarnomorskie przestały dziś obowiązywać. Jak powiedział wcześniej prezydent Federacji Rosyjskiej, termin 17 lipca upływa. Niestety, część dotycząca Rosji tych porozumień czarnomorskich nie została do tej pory wypełniona. Dlatego jego ważność została zakończona - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Podkreślił, że gdy tylko rosyjska część ustaleń zostanie wypełniona, Rosja "natychmiast powróci do realizacji tego porozumienia".

Rosja po swojemu interpretuje umowę

Co miał na myśli Pieskow, mówiąc o „rosyjskiej części ustaleń”? Należy pamiętać, że tzw. umowa zbożowa składała się z dwóch dokumentów. 22 lipca 2022 r. w Stambule podpisano „Memorandum ONZ - Federacja Rosyjska” mające na celu zapewnienie eksportu żywności i nawozów z Rosji na rynki światowe oraz „Inicjatywę Czarnomorską”, która przewiduje bezpieczny eksport żywności i nawozów z ukraińskich portów zablokowanych przez rosyjskie wojsko, ale z udziałem rosyjskich inspektorów (ta druga obejmowała oddzielny traktat ukraińsko-turecki i wynegocjowane przez ONZ porozumienie lustrzane między Rosją a Turcją).

Moskwa dziś przywraca blokadę eksportu ukraińskiego zboża odwołując się do drugiego dokumentu, wspomnianego memorandum zawartego przez Rosję z ONZ. Tyle że w przeciwieństwie do Inicjatywy Czarnomorskiej, podpisano je na trzy lata. Po drugie, tekst memorandum stwierdza jedynie, że strony "osiągnęły wzajemne porozumienie" w sprawie środków, które podejmą. Dokument stwierdza również, że "memorandum nie jest traktatem międzynarodowym i nie ustanawia żadnych praw ani obowiązków wynikających z prawa międzynarodowego".

Ale właśnie do tego dokumentu odwołuje się Rosja, mówiąc o niewywiązywaniu się z porozumień ws. umowy zbożowej. Dokument ten mówi bowiem o ponownym podłączeniu rosyjskiego banku rolnego Rossielchozbank do systemu SWIFT, odblokowaniu rosyjskiego eksportu nawozów, dostawach maszyn rolniczych i części zamiennych oraz przywróceniu działania rurociągu amoniaku Togliatti-Odessa. Ostatnie żądanie jest obecnie niemożliwe do wyegzekwowania: 7 czerwca rurociąg amoniaku został wysadzony na terytorium Ukrainy, a rosyjskie Ministerstwo Obrony obwinia o to ukraińskich sabotażystów.

Co zrobi świat?

- Trzeba robić wszystko, nawet bez Rosji, by wykorzystywać czarnomorski korytarz do dostaw zboża - oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że Kijów czeka na odpowiedź w tej sprawie ze strony ONZ i Turcji.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan próbował ratować umowę. Natychmiast zadzwonił do Władimira Putina, podczas rozmowy podkreślając znaczenie kontynuowania konsultacji z ONZ w sprawie umowy. Jak dotąd jednak wszystkie oświadczenia strony rosyjskiej wskazują jednak, że umowa zbożowa nie ma szans na przedłużenie.

- Nawet bez Rosji trzeba robić wszystko, byśmy mogli wykorzystywać ten czarnomorski korytarz. Nie boimy się - oświadczył Zełenski. Jak przekazał, do strony ukraińskiej zwróciły się firmy, które są właścicielami statków uczestniczących w inicjatywie. Przedsiębiorstwa zapewniły, że są gotowe, by kontynuować dostarczanie zboża, jeśli dostaną pozwolenie na wypłynięcie z Ukrainy i przepuści je Turcja.

Żywność podrożeje?

Wcześniej Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, stwierdził w wywiadzie dla CBS, że ewentualne wycofanie się Rosji z umowy zbożowej z Ukrainą oznaczałoby dla Moskwy wiele kosztów dyplomatycznych. - Jeśli się z tego wycofają, reszta świata spojrzy na to i powie, że Rosja nie jest zainteresowana upewnieniem się, że kraje globalnego Południa, Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji mogą uzyskać potrzebną im żywność po przystępnych cenach - powiedział.

Ostatni statek w ramach umowy zbożowej opuścił port w Odessie rano 16 lipca. Rosja zgodziła się na jego przejście przez Morze Czarne pod koniec czerwca i od tego czasu Moskwa nie wydała zgody na przejście innych statków. Ukraińskie władze wielokrotnie skarżyły się, że rosyjscy inspektorzy, którzy mają sprawdzać statki zbożowe w ramach umowy, celowo opóźniają inspekcje i szukają innych nieuzasadnionych powodów, aby utrudnić pracę korytarza zbożowego.

W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Zboże przewiezione z Ukrainy utworzonym umową korytarzem morskim trafiło do Europy (40 proc.), Azji (30 proc.), Turcji (13 proc.), Afryki (12 proc.) oraz na Bliski Wschód (5 proc.). Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżone zostały o ponad 20 proc. na całym świecie.

źr. BBC, PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

V
Villo
USA doprowadzi do nastepnej swiatowej wojny ! Juz im nie wystarcza agresjii na male i biedne kraje !!Im sni sie , jak Hitlerowi , panowanie nad calym swiatem !Mam nadzieje ,ze Chiny i Rosja sie nie dadza !!Mam nadzieje , ze Rosja posiada te miedzykontynentalne rakiety o zasiegu 18 tysiecy km !!
V
Villo
18 lipca, 10:59, Bucaresti:

Ukraina to trup bez przyszłości.

ma przyszlosc !! moze byc takim samym pacholkiem dla USA jakimi sa Polacy i inne europejskie kraje !

C
Czuj
Putin powinien to juz dawno zrobic ! Nie chcecie moje zboza to nie dostaniecie zadnego ! Amerykanscy kolonialisci maja zboze wiec niech sprzedaja !Ale oni wola handlowac czolgami i samolotami !USA to jedyny kraj ktory zarabia na kazdej wojnie !! Nawet na tych ktore sami wywoluja !!Irak okradaja do dzis !
N
Neo
18 lipca, 9:24, obserwator:

W regionie i całej Europie, produkty rolno-spożywcze, tylko stanieją.

Tak to jest logiczne ale w mediach powiedzą że zdrożeją i masz się nie zastanawiać tylko wierzyć w ten bełkot.

N
Neo
Nakładać sankcje na Rosję można a z powrotem oczekiwać bumerangu już nie? Ta pro-zachodni j pro-amerykański świat już się chyba całkiem pogubił wraz ze swoją hipokryzją.
B
Bucaresti
Ukraina to trup bez przyszłości.
p
polityk
To jednak Rosja nałożyła (choć pośrednio) też na nas sankcje?! Przecież to było NIEMOŻLIWE.
R
Re
17 lipca, 22:38, Fgg:

Czego wy oczekujecie? Nakładane są sankcje na Rosję, wysadzane rurociągi, bron z całego NATO rzucana do walki z Rosjanami i w tym wszystkim ma całej Europie robić dobrze? Zachowajcie trochę uczciwości w tym wszystkim

18 lipca, 4:15, Polak:

Dokładnie tak jak napisałeś.

Tak jest!

o
obserwator
W regionie i całej Europie, produkty rolno-spożywcze, tylko stanieją.
u
uyt
Nie ma podstaw do zdrożenia w regionie, raczej Europa zostanie ZALANA, produktami rolnymi Ukrainy. Tyle, że w Afryce, może umrzeć z głodu część ludności.
u
uyt
Świat, nie może klękać, przed zbrodniarzem, Hitlerem XXI w.!!! Chyba są okręty wojenne NATO????????????????? Mogą wreszcie być do czegoś UŻYTECZNE???
w
wojtuś
17 lipca, 22:55, asdfasdf:

Niech Ukraina nakupi sobie statków do przewożenia zboża i pływa nimi jak normalnie przez morze czarne. Rosja nie ma prawa zabraniać pływać, bo to morze międzynarodowe i Ukraina ma dostęp do tego morza. A jak Rosja zbombarduje jakiś statek, to niech Ukraińcy zrzucą bombę matkę wszystkich bomb na zakłady zbrojeniowe w Rosji.

Po co Ukrainie nastolatki? :|

w
wojtuś
Pójdą, pójdą, prosi to się locha. "Ceny zostaną podniesione ze względu na".
L
Leon
17 lipca, 22:55, asdfasdf:

Niech Ukraina nakupi sobie statków do przewożenia zboża i pływa nimi jak normalnie przez morze czarne. Rosja nie ma prawa zabraniać pływać, bo to morze międzynarodowe i Ukraina ma dostęp do tego morza. A jak Rosja zbombarduje jakiś statek, to niech Ukraińcy zrzucą bombę matkę wszystkich bomb na zakłady zbrojeniowe w Rosji.

To nie GTA i nie Batlefield.

J
John
Będzie więcej zboża dla Polski oraz całej UE, gdzie tu jest logika że ceny żywności pójdą do góry?
Wróć na i.pl Portal i.pl