Rosyjska propaganda wyemitowała sfałszowane nagranie oczerniające królową Elżbietę II

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Kadry z filmu braci Lumière, który został wykorzystany do oczernienia królowej Elżbiety II.
Kadry z filmu braci Lumière, który został wykorzystany do oczernienia królowej Elżbiety II. Fot: youtube.com/channel/UC7Q3FFh73ru4k9lx4Yf9WYg
W jednym z rosyjskich propagandowych programów zostało wyemitowane wideo, na którym widać jak kobieta karmi afrykańskie dzieci, rzucając im na ziemię jedzenie. Kobietą z nagrania miała rzekomo być królowa Elżbieta II. Szybko okazało się, że program „Rossiya-1” pokazał zniekształcony fragment francuskiego filmu z 1899 roku, powstałego jeszcze przed narodzinami Elżbiety II. Nie trzeba dodawać, że wspomniany kanał telewizyjny jest kontrolowany przez Kreml.

Nagranie początkowo zostało wyemitowane tylko na kanale telewizyjnym „Rossija-1”, ale później zostało ono rozpowszechnione w mediach społecznościowych, dzięki czemu obejrzało je dziesiątki tysięcy osób.

Propagandystka Olga Skabijewa na antenie rosyjskiej telewizji komentowała nagranie słowami: "Dla zrozumienia, jaka była królowa Elżbieta II. Na wideo widać królową w młodości. Tak karmiła zniewolone dzieci w Afryce. Spójrzcie na tę dobroć, jakby to były zwierzęta w zoo".

To wideo dowodzi jak Zachód i Anglosasi traktują wszystkich innych na całym świecie, oprócz oczywiście samych siebie - stwierdziła Skabijewa.

Jedno wielkie oszczerstwo

Ale jak się okazało, wykorzystany kadr jest fragmentem krótkiego filmu braci Lumière, który został nakręcony w Wietnamie. Film został po raz pierwszy zaprezentowany szerokiej publiczności w 1901 roku, czyli 25 lat przed narodzinami Elżbiety II.

Oryginalne nagranie wygląda następująco - przedstawia żonę i córkę gubernatora kolonii francuskiej, będącego później prezydentem Francji, Palua Doumera. W filmie braci Lumière kobiety rzucają mieszkańcom Wietnamu pieniądze.

Zanim fałszywe nagranie wideo zostało wyemitowane na kanale stacji „Rossija-1”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji ustosunkowało się do braku zaproszenia na uroczystości pogrzebowe Elżbiety II. Jak głosił oficjalny komunikat, postępowanie Wielkiej Brytanii jest "bluźniercze w stosunku do pamięci o królowej".

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl