Rosyjska sonda kosmiczna COSMOS 482 może spaść w sobotę w Łódzkiem. Piotrków Trybunalski i Radom są blisko możliwego miejsca upadku!

Matylda Witkowska
Radziecka sonda z 1972 roku może w ten weekend spaść na południową część województwa łódzkiego
Radziecka sonda z 1972 roku może w ten weekend spaść na południową część województwa łódzkiego NASA/POLSA
Na południu regionu łódzkiego w ten weekend spaść może… fragment radzieckiej sondy kosmicznej Cosmos 482. Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami ma upaść między Piotrkowem Trybunalskim a Radomskiem.

Sonda radziecka COSMOS 482 może spaść 9 lub 10 maja w regionie łódzkim

O potencjalnym problemie poinformowała w środę Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Radziecka sonda kosmiczna została wystrzelona na orbitę w 1973 roku. Została zbudowana w sposób, który miał umożliwić jej lądowanie, pierwotnie bowiem miała wylądować na planecie Wenus.

Nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem radzieckich inżynierów i po pół wieku podróżowania w Kosmosie sonda spadnie na Ziemię. Ma to nastąpić w nocy z piątku na sobotę.

„Ze względu na specyficzną budowę, wynikającą z pierwotnego przeznaczenia (lądownik w misji na Wenus), prawdopodobnie nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu przy ponownym wejściu w atmosferę ziemską” – zaalarmowała POLSA.

Pancerny lądownik waży prawie pół tony, a co gorsza trajektoria jego lotu w chwili jego możliwego upadku wypaa nad Polską, a dokładniej na pasie między Wrocławiem i Lublinem, z zahaczeniem o południowe obszary województwa łódzkiego, w tym okolice: Wieruszowa, Bełchatowa, Piotrkowa Trybunalskiego, czy Opoczna.

„Przelot nad naszym krajem spodziewany jest między 6:36 a 6:37. Trajektoria przebiegać będzie mniej więcej na osi: Wrocław – Piotrków Trybunalski – Biała Podlaska. Oznacza to, że znajdujemy się niebezpiecznie blisko potencjalnego miejsca deorbitacji” – napisał Karol Wójcicki, autor popularnego astronomicznego bloga „Z głową w gwiazdach”. Jak podkreśla lądownik może wywołać dużo większe szkody niż niedawny upadek zbiorników na Hel z rakiety Falcon w Wielkopolsce.

Im bliżej przewidywanego upadku tym łatwiej przewidzieć jego miejsce. Dlatego w piątek (9 maja) Karol Wójcicki z aktualizował przewidywania pisząc na Facebooku, że "centralny punkt deorbitacji satelity Kosmos 482, wypadnie jutro o godzinie 08:07. W tym momencie sonda będzie przebywała dokładnie nad centralną Polską (okolice Piotrkowa Tryb. i Radomia)". Natomiast koło godz. 14 wyznaczył miejsce upadku bardziej w rejonie Białobrzegów na północ od Radomia.

Na te wyliczenia Karola Wójcickiego odpowiedziała agencja POLSA. Przypomniała, że sonda powinna wejść w atmosferę ziemską w sobotę 10 maja około godz. 7.16, ale z niepewnością 7,5 godziny w każdą stronę.

"10 maja br. przewidywane są dwa przeloty sondy nad terytorium Polski: pierwszy w godzinach 06:38 – 06:39 CEST w pasie Jelenia Góra – Biała Podlaska, drugi w godzinach 08:09 – 08:10 CEST, w pasie Zielona Góra – Lublin." - napisała Polska Agencja Kosmiczna.

Podkreśliła też, że sonda jest monitorowana, a oficjalne informacje na ten temat pochodzą z kanałów rządowych.

Sonda kosmiczna COSMOS 482 uderzy w Ziemię. Czy to niebezpieczne?

To oznacza, że wciąż nie ma pewności, gdzie może spaść kosmiczny śmieć. Obszar potencjalnego upadku jest ogromny. Nie ma też komunikatów dla ludności o potencjalnym niebezpieczeństwie, a służby w regionie łódzkim na razie nie podejmują specjalnych działań. Bryg. Jędrzej Pawlak z PSP w Łodzi podkreśla, że śledzeniem obiektów zajmują się inne instytucje i jeśli nadejdzie sygnał, strażacy zareagują.

- Jesteśmy gotowi do działań i w razie potrzeby będziemy je podejmować, jako służba pomocnicza, zabezpieczenie terenu czy usunięcie skutków pożaru, jeśli by nastąpił – zaznacza.

Do upadku tzw. kosmicznych śmieci doszło 19 lutego w Wielkopolsce. Spadły wtedy części rakiety Falcon 9, do tej pory znaleziono ich pięć, z tego cztery spadły na tereny lasów i pól, a jedna… do hurtowni sprzętu elektrycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl