Pasek artykułowy - wybory

Rosyjskie produkty sprzedają się w Chinach jak świeże bułeczki. Powstają kolejne sklepy, podaje CNN

Kazimierz Sikorski
Sklepy z rosyjskimi towarami w Chinach powstają w błyskawicznym tempie.
Sklepy z rosyjskimi towarami w Chinach powstają w błyskawicznym tempie. LI HONGBO/Associated Press/East News
Okazuje się, że produkty „Made in Russia” stały się prawdziwym szałem w Kraju Środka.

Spis treści

Witryny sklepów są udekorowane na biało, niebiesko i czerwono, a flagi chińskie i rosyjskie zwisają obok siebie z sufitu. Przy wejściu witają klientów ogromne rosyjskie lalki. Półki uginają się od rosyjskich towarów – od czekoladek i ciasteczek po miód i wódkę.

Chińczycy pokochali towary wyprodukowane w Rosji

W Chinach sklepy specjalizujące się w towarach wyprodukowanych w Rosji stały się powszechnym widokiem. Wielu w mediach społecznościowych zastanawia się, dlaczego te sklepy pojawiły się z dnia na dzień.

W Kraju Środka otwarto tysiące takich sklepów, wykorzystując sympatię opinii publicznej do Rosji i pogłębiając więzi handlowe między Pekinem a Moskwą od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Chiny stały się krytyczną linią ratunkową dla obłożonej sankcjami Rosji. Podczas gdy tania rosyjska ropa, gaz i węgiel dominują w imporcie Chin, rosyjskie produkty spożywcze – takie jak lody, ciasteczka i mleko w proszku – zyskały na popularności.

Chińskie firmy rzuciły się, aby wykorzystać rosnący popyt. Od 2022 r. zarejestrowano 2500 nowych firm zaangażowanych w handel rosyjskimi towarami, a prawie połowa z nich zarejestrowała się w ostatnim roku.

Lody, ciasteczka, mleko w proszku i rosyjska wódka

Większość firm ma siedzibę w Heilongjiang, północno-wschodniej prowincji graniczącej z Rosją.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Gwałtowny wzrost liczby sklepów wywołał też kontrolę autentyczności ich produktów. Okazało się, że niektóre rosyjskie produkty markowe faktycznie wyprodukowano w Chinach.

- Najlepiej sprzedającym się produktem jest rosyjski miód – to hit. A ich czekolada jest bardzo dobra – mówiła ekspedientka handlująca rosyjskimi towarami w centrum Pekinu.

20-letnia Su otworzyła trzy sklepy z rosyjskimi towarami w Pingliang, mieście w północno-zachodniej prowincji Gansu.

„Chiny i Rosja utrzymywały dobre stosunki w ostatnich latach, a ja mam pozytywne zdanie o Rosji jako kraju” — mówiła. Sklepy Su sprzedają też produkty ze Sri Lanki i Australii, ale były one mniej popularne — dodała. „Myślę, że rosyjskie produkty lepiej pasują do naszego gustu” — powiedziała.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl