Rosyjskie wojska w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Ekspert: Polsce nic nie zagraża

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Prof. Królas: W Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest inny typ reaktora i tam nie można wywołać pożaru. Gdy woda wyparuje, reaktor natychmiast się zatrzymuje
Prof. Królas: W Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest inny typ reaktora i tam nie można wywołać pożaru. Gdy woda wyparuje, reaktor natychmiast się zatrzymuje Fot. Ralf1969, licencja CC-BY-SA
– Polsce nic nie grozi. Co prawda w razie awarii Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej oraz jakiejkolwiek innej elektrowni atomowej, polskie instytucje wykryją radioaktywność, ale będzie to na poziomie radioaktywności naturalnej, nieszkodliwej dla ludzkiego zdrowia czy życia. Nie byłoby żadnego zagrożenia radiologicznego dla społeczeństwa – podkreśla w rozmowie z polskatimes.pl prof. Krzysztof Królas, fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W rozmowie z polskatimes.pl prof. Krzysztof Królak wskazuje, że w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej działa sześć reaktorów wodnych ciśnieniowych (w skrócie PWR – od ang. pressurized water reactor). – Czynnikiem chłodzącym reaktor jest woda. To jest inny typ reaktora niż ten w osławionym Czarnobylu, gdzie mieliśmy dwa czynniki pracujące, tj. wodę oraz grafit – zaznacza naukowiec.

– Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest o tyle groźna. że działają tam ludzie, którzy mogą dokonać czegoś złośliwie lub nieumyślnie. Taka sytuacja w całej historii energetyki jądrowej nigdy wcześniej nie miała miejsca. Jeżeli coś grozi zaporoskim reaktorom, to odcięcie chłodzenia. Same reaktory mają tyle zabezpieczeń, że w razie jakichkolwiek zakłóceń automatycznie przerwą pracę i nie ma możliwości, by doszło do niekontrolowanego rozwoju reakcji rozszczepienia – zapewnia prof. Królas.

Skażenie obejmowałoby stosunkowo niewielki obszar wokół elektrowni

– Po wyłączeniu takiego reaktora jego moc nie spada do zera. Na początku jest to 5 proc., a potem powoli ta wartość spada, bo cały czas wydziela się ciepło. Niekontrolowana emisja substancji radioaktywnych z takiego reaktora jest bardzo utrudniona, bo konstrukcja budynku zapewnia bardzo wysoki poziom szczelności – tłumaczy naukowiec.

Prof. Królas zapewnia, że w najgorszym scenariuszu skażenie obejmowałoby stosunkowo niewielki obszar wokół elektrowni. Sytuacja, która nastąpiła po awarii w elektrowni czarnobylskiej, nie ma szans się powtórzyć. Ewentualne skażenie byłoby porównywalne do tego, które nastąpiło po awarii elektrowni w japońskiej Fukushimie w 2011 roku.

– Uwolnienie się substancji radioaktywnych nastąpiłoby na niewielkiej wysokości. W przypadku Czarnobyla mieliśmy do czynienia z długotrwałym pożarem, otwartym dachem. Izotopy emitowane były na wysokość 2–3 km, a ruchy atmosfery spowodowały, że rozniosły się na bardzo dalekie odległości, w tym do Polski. W przypadku Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w najgorszym scenariuszu nastąpi niekontrolowana emisja substancji radioaktywnej, która wzniesie się maksymalnie na wysokość do 200 metrów, a potem nastąpi jej stopniowy opad na pobliskie tereny w promieniu do około 30 km – szacuje uczony.

Nie ma żadnego zagrożenia dla Polski

– Polsce nic nie grozi. Co prawda w razie awarii Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej oraz jakiejkolwiek innej elektrowni atomowej, polskie instytucje wykryją radioaktywność, ale będzie to na poziomie radioaktywności naturalnej, nieszkodliwej dla ludzkiego zdrowia czy życia. Nie byłoby żadnego zagrożenia radiologicznego dla społeczeństwa – uspokaja prof. Królas.

– W Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest inny typ reaktora i tam nie można wywołać pożaru. Gdy woda wyparuje, reaktor natychmiast się zatrzymuje. Skażenie radioaktywne może nastąpić tylko na skutek tego, że nie będzie odbierane ciepło, które tam będzie się wydzielało z powodu przerwania procesu chłodzenia – wskazuje fizyk.

Gdzie leży Zaporoska Elektrownia Jądrowa? Zobacz na mapie:

wu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl