Różowa zorza polarna nad północną Europą. Jak powstaje? Naukowcy: to efekt aktywności słonecznej

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Nad północną Skandynawią można zaobserwować zjawisko, jakim jest różowa zorza polarna. Zdjęcie ilustracyjne
Nad północną Skandynawią można zaobserwować zjawisko, jakim jest różowa zorza polarna. Zdjęcie ilustracyjne Frank Olsen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA 3.0
Od początku listopada nad północną Skandynawią zaobserwować można częste zorze polarne. Uwagę wielu obserwatorów zwrócił fakt, że wiele z nich ma nietypowy kolor – różowy lub jasnofioletowy. Naukowcy wyjaśniają, że nasilenie tych zjawisk ma związek ze zwiększoną aktywnością słoneczną.

Różowa zorza polarna nad Norwegią

W nocy z 2 na 3 listopada mieszkańcy miasta Tromsø w północnej Norwegii mogli zaobserwować nietypowe zjawisko, którym jest różowa zorza polarna.

Zjawisko obserwować można było w wielu miejscach na północy, mogli je podziwiać choćby piłkarze oraz kibice holenderskiego klubu PSV Eindhoven, którzy przyjechali w ubiegłym tygodniu na mecz z drużyną Bodø/Glimt w Lidze Europy UEFA.

Norweski zespół będzie kolejnym rywalem Lecha Poznań w Lidze Konferencji UEFA.

Zdaniem naukowców, z racji silnej aktywności słonecznej, obserwowanie zjawiska takiego jak różowa zorza polarna będzie możliwe dużo częściej w najbliższym czasie.

Jak powstaje zorza polarna?

Zorze polarne są spowodowane aktywnością Słońca. Naładowane cząsteczki wyrzucane w przestrzeń kosmiczną przez burze słoneczne pędzą w stronę Ziemi i reagują z atomami tlenu w atmosferze.

Zazwyczaj do takich zderzeń dochodzi na wysokości między 100 a 300 kilometrów. Jednak gdy cząsteczki słoneczne schodzą niżej, poniżej 100 km, zderzają się z atomami azotu i zorza ma wówczas kolor bardziej różowawy.

Zorze polarne można zazwyczaj obserwować w pełnej krasie jedynie w pewnej odległości od biegunów Ziemi, dlatego leżąca na północy Skandynawia jest jednym z najlepszych miejsc do ich oglądania. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy widać je z miejsc położonych bardziej na południe, w tym z Polski.

Źródła: Forbes, lowcyburz.pl

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl