Rozpoczął się adwent 2022. Co to za okres? Czym są roraty? Jakie są symbole adwentu? Wyjaśnia ks. Przemysław Śliwiński

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
- Adwent to oczywiście także tradycyjne roraty, czyli msze wotywne odprawiane o poranku. W polskiej tradycji roraty stały się codziennymi mszami porannymi, które wypełnione są - zwłaszcza dla dzieci - oczekiwaniem na Boże Narodzenie. Nazwa "Roraty" bierze się ze słów starej pieśni "Rorate coeli desuper", co po polsku tłumaczy się "Niebiosa, spuśccie nam z góry rosę". W tych słowach ukrywa się tęsknota za Mesjaszem - wyjaśnia ks. Śliwiński.
- Adwent to oczywiście także tradycyjne roraty, czyli msze wotywne odprawiane o poranku. W polskiej tradycji roraty stały się codziennymi mszami porannymi, które wypełnione są - zwłaszcza dla dzieci - oczekiwaniem na Boże Narodzenie. Nazwa "Roraty" bierze się ze słów starej pieśni "Rorate coeli desuper", co po polsku tłumaczy się "Niebiosa, spuśccie nam z góry rosę". W tych słowach ukrywa się tęsknota za Mesjaszem - wyjaśnia ks. Śliwiński. Fot. Łukasz Zarzycki
27 listopada rozpoczął się adwent - w Kościele katolickim okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia. - To pewien sprawdzian, na ile w moim życiu Bóg jest rzeczywiście obecny i czy np. drugi człowiek po sposobie mojego życia może się o tym przekonać - tłumaczy w rozmowie z portalem i.pl ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

Czym jest adwent?

- Adwent w Kościele katolickim rozpoczyna rok liturgiczny. Mimo że rok kalendarzowy zaczyna się w styczniu, to w liturgii nowy rok zaczyna się za kilka dni, w pierwszą niedzielę adwentu, a więc na przełomie listopada i grudnia. I mimo, że adwent jest na początku roku liturgicznego, to w rzeczywistości dotyka tematyki końca - tłumaczy w rozmowie z portalem i.pl ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

- To właśnie kolejna ciekawostka. Choć adwent kojarzy nam się zwykle z "przygotowaniem do Bożego Narodzenia", w rzeczywistości tylko ostatni tydzień adwentu będzie poświęcony przygotowaniom na uroczystość Narodzenia Pańskiego. Natomiast co do istoty, cały Adwent (to słowo oznacza "przyjście"), a już na pewno jego pierwsza część, to tak naprawdę czas eschatologiczny: owszem, przygotowuje nas na przyjście Pana, ale to, które przed nami, to ostateczne, czyli paruzję. To dlatego Słowo Boże podczas niedzielnych liturgii będzie przypominało o konieczności bycia gotowym na powtórne przyjście Pana, również na śmierć. I tu pojawi się odwieczne pytanie o to, czy rzeczywiście jestem na to gotowy - mówi ks. Śliwiński.

Czas adwentu to "pewien sprawdzian, na ile w moim życiu Bóg jest rzeczywiście obecny"

Dodaje, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę z kruchej kondycji życia ludzkiego.

- Bardzo często zapominamy, że jesteśmy na Ziemi bardzo krótko, a naszym problemem jest pewne pomylenie znaczeń: ten krótki pobyt na Ziemi przekształcamy tak, jakbyśmy mieli żyć tu wiecznie. Adwent jest przypomnieniem, że życie doczesne to tylko przystanek w drodze do wieczności - wskazuje kapłan.

Podkreśla, że "Adwent zadaje pytanie, czy rzeczywiście tęsknimy za przyjściem Pana".

- Śmierć nie jest końcem, lecz spotkaniem, a życie to czekanie, to tęsknota za Kimś, za kim ciągle wyglądamy. Dla człowieka wierzącego adwentem w rzeczywistości jest całe życie, właśnie dlatego, że to oczekiwanie na przyjście, na spotkanie z Jezusem - tłumaczy ks. Śliwiński.

Wskazuje też, że współczesność to dla osób wierzących, dla katolików, "z pewnością trudny czas".

- Świat pyta nas o obecność Boga i Kościoła, my sami przeżywamy czas kryzysu Kościoła. Adwent może być pomocą w odnalezieniu się w tych trudnościach. Pierwsi chrześcijanie, których prześladowano, byli przekonani, że Pan już niedługo przyjdzie powtórnie i świat się skończy, dlatego nieustannie ćwiczyli się w gotowości na śmierć i paruzję. My nie musimy ćwiczyć się w byciu gotowym na śmierć w takim sensie, że w każdej chwili mogę umrzeć za rogiem, nie chodzi o gotowość na śmierć w takim katastroficznym ujęciu. Adwent nie każe nam uciekać od codzienności, nawet tej trudnej, lecz przeciwnie: w niej właśnie przygotowywać drogę dla Pana. To pewien sprawdzian, na ile w moim życiu Bóg jest rzeczywiście obecny i czy np. drugi człowiek po sposobie mojego życia może się o tym przekonać. Czy poprzez mój styl bycia, mój styl rozmów, moje odnoszenia się do innych, wrażliwość na ludzką krzywdę, spokój, cierpliwość i radość, a nawet poprzez cierpliwe przeżywanie trudności pokazuję, że życie nie sprowadza się tylko do tego doczesnego wymiaru?

Jakie są symbole adwentu?

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej, kolorem dominującym w czasie adwentu będzie fiolet, ale "nie jest to fiolet smutku, jak w Wielkim Poście - bo adwent to czas radosnego oczekiwania".

- Jednym z adwentowych symboli są wieńce adwentowe z czterema świecami symbolizującymi cztery niedziele Adwentu: w pierwszą niedzielę płonie jedna świeca, potem zapalane są kolejne. Takie wieńce z czterema świeczkami spotkać można nie tylko w kościołach, ale także w wielu domach osób wierzących - mówi ks. Śliwiński.

- Adwent to oczywiście także tradycyjne roraty, czyli msze wotywne odprawiane o poranku. W polskiej tradycji roraty stały się codziennymi mszami porannymi, które wypełnione są - zwłaszcza dla dzieci - oczekiwaniem na Boże Narodzenie. Nazwa "Roraty" bierze się ze słów starej pieśni "Rorate coeli desuper", co po polsku tłumaczy się "Niebiosa, spuśccie nam z góry rosę". W tych słowach ukrywa się tęsknota za Mesjaszem - dodaje.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl