Rozpoczął się proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej, pochodzącej z Poznania lekarki i misjonarki, nazywanej „matką trędowatych”

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Proces beatyfikacji dr Wandy Błeńskiej, lekarki i misjonarki, zainaugurowano podczas uroczystej sesji Trybunału, pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, delegata metropolity poznańskiego.
Proces beatyfikacji dr Wandy Błeńskiej, lekarki i misjonarki, zainaugurowano podczas uroczystej sesji Trybunału, pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, delegata metropolity poznańskiego. Robert Woźniak
18 października zainaugurowano proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym dr Wandy Błeńskiej. To lekarka i misjonarka urodzona w Poznaniu w 1911 roku. Była także mianowana honorową obywatelką stolicy Wielkopolski.

Proces beatyfikacji dr Wandy Błeńskiej zainaugurowano podczas uroczystej sesji Trybunału, pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, delegata metropolity poznańskiego. Z powodu koronawirusa nie mogli brać w nim udziału abp Stanisław Gądecki oraz bp Szymon Stułkowski.

Kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku w Warszawie

Posiedzenie Trybunału i uroczysta msza św. odbyły się 18 października, w Niedzielę Misyjną i wspomnienie św. Łukasza, patrona lekarzy, w poznańskiej bazylice archikatedralnej.

- Kościół wynosi na ołtarze sługi i służebnice Boże, aby się za nas modlili i aby pokazać nam wzór do naśladowania” – powiedział ks. dr Rafał Pajszczyk, referent ds. beatyfikacji i kanonizacji.

Watykan wyraził zgodę na proces beatyfikacyjny w lutym 2020 roku.

Zobacz także: Dr Wanda Błeńska będzie beatyfikowana. Stolica Apostolska wyraziła zgodę na na proces beatyfikacyjny

Kim była dr Wanda Błeńska?

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, a po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej także dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

Czytaj również: Co z kolędą w Poznaniu i w Wielkopolsce zimą 2020/2021? Arcybiskup Gądecki wydał dekret o duszpasterstwie w czasach pandemii koronawirusa

W 1950 r. Wanda Błeńska wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria służyła chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę Wanda Blenska Training Centre. Centrum medyczne jej imienia działa również w mieście Befasy na Madagaskarze.

Zobacz także: Biskup zakażony koronawirusem udzielał sakramentu bierzmowania

Dr Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła - Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania, a papież Franciszek wybrał ją na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

W 2018 r. dr Wanda Błeńska została wybrana przez mieszkańców Poznanianką stulecia. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna oraz Akademickie Koło Misjologiczne jej imienia.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat.

Potrzebujesz pomocy? Oni załatwią sprawę. 10 najpomocniejszy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl