Rozpoczęła się budowa gigantycznego radioteleskopu. "Jeden z największych projektów tego stulecia"

Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Wizualizacja Square Kilometre Array
Wizualizacja Square Kilometre Array SKA Organisation
Budowa największego na świecie obserwatorium radioastronomicznego, Square Kilometre Array, została oficjalnie rozpoczęta w Australii, po trzech dekadach rozwoju mega-projektu.

SKA, będący ogromnym wysiłkiem międzyrządowym, został okrzyknięty jednym z największych projektów naukowych tego stulecia. Umożliwi on naukowcom spojrzenie wstecz, do wczesnych etapów historii wszechświata, kiedy powstawały pierwsze gwiazdy i galaktyki. Zostanie on również wykorzystany do badania ciemnej energii i przyczyn rozszerzania się wszechświata, a także do potencjalnego poszukiwania życia pozaziemskiego.

SKA będzie początkowo obejmować dwie matryce teleskopów - jedna na kraju Wajarri w odległej Australii Zachodniej, zwana SKA-Low, składająca się ze 131 072 anten przypominających drzewa. SKA-Low jest tak nazwany ze względu na jego czułość na sygnały radiowe o niskiej częstotliwości. Będzie on osiem razy bardziej czuły niż istniejące porównywalne teleskopy i będzie mapował niebo 135 razy szybciej. Drugi układ 197 tradycyjnych anten, SKA-Mid, zostanie zbudowany w regionie Karoo w RPA.

Australijski minister przemysłu i nauki, Ed Husic, oraz dyrektor generalny organizacji SKA, prof. Philip Diamond, uczcili w poniedziałek rozpoczęcie budowy SKA-Low w Australii.

Sarah Pearce, dyrektor SKA-Low, powiedziała, że obserwatorium "zdefiniuje następne pięćdziesiąt lat dla radioastronomii, kreśląc narodziny i śmierć galaktyk, szukając nowych rodzajów fal grawitacyjnych i rozszerzając granice tego, co wiemy o wszechświecie"

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl