
W stolicy Litwy, Wilnie rozpoczyna się właśnie długo wyczekiwany szczyt NATO. Spotka się na nim aż 48 delegacji z państw Sojuszu i partnerujących mu krajów. Łącznie na szczyt przybędzie około 2,5 tys. osób. Władze Litwy wydały na jego organizację i przygotowania ok. 10 milionów euro. Bezpieczeństwa uczestników będzie pilnować aż 12 tys. osób, w tym żołnierze państw członkowskich NATO. Zostali oni wysłani do Wilna, właśnie w tym celu. To nie koniec ochrony, bo w Wilnie znajduje się także 12 rakiet Patriot. Ulokowano je wokół lotniska i nakierowano na Królewiec i Białoruś.
Szczyt NATO. Jaki jest plan rozmów?
Szczyt NATO otworzy jego sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zrobi to o godz. 8 czasu polskiego. Głowy państw i delegacje przybędą na miejsce dwie godziny później, a przywitanie delegatów rozpocznie się pół godziny do dwunastej. Pierwszego dnia zaplanowano m.in. rozmowy na poziomie głów państw, ministrów spraw zagranicznych oraz ministrów obrony. Zostanie też podpisana deklaracja o współpracy ws. obrony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Środa, a więc drugi dzień szczytu NATO, to konferencja Stoltenberga i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Tego dnia odbędzie się także spotkanie Rady NATO-Ukraina na poziomie głów państw, w którym uczestniczyć będzie również delegacja ze Szwecji. Rozmawiać mają także przedstawiciele Rady Północnoatlantyckiej z partnerami z regionu Indo-Pacyfiku i UE. Lotnisko w Wilnie będzie zamknięte dla lotów niezwiązanych ze szczytem od wtorkowego południa do godz. 15.00 czasu polskiego w środę.
Zełęnski chce sygnału dla Ukrainy. Inne kraje stawiają warunki
Prezydent Zełenski oczekuje „jasnego sygnału" dotyczącego przyszłości swojego kraju w NATO. Niektóre kraje członkowskie, chcą, aby NATO przedstawiło podczas szczytu w Wilnie dokładną ścieżkę do tego, aby Ukraina mogła wejść do Sojuszu. Prezydent USA Joe Biden chce dostarczać broń na Ukrainie, dopóki ta nie wejdzie w szeregi NATO. Wiele państw zgadza się do tego, że dopóki trwa wojna, to Ukraina nie wejdzie do Sojuszu,
Oczekuję, że podczas szczytu przedstawione zostaną nowe pakiety wsparcia militarnego dla Ukrainy — powiedział przed wydarzeniem Stoltenberg.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wyraził zgodę na akcesję Szwecji. Sprzeciw Ankary był ostatnią przeszkodą w przystąpieniu Sztokholmu do Sojuszu. Do Wilna przybędą prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Źródło: