49. zbiórka pieniędzy na Starych Powązkach. Pomóż ratować zabytkowe nagrobki
Tegoroczna kwesta powązkowska odbędzie się we wtorek (31 października) i w środę (1 listopada) w godz. od 9 do 19. Od niemal pół wieku kwesta ma ten sam cel - ratowanie zabytkowych nagrobków.
Kwestować będzie 350 osób. Są wśród nich zarówno uczestnicy pierwszej kwesty w 1975 r. - Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz, jak i osoby, które wezmą udział w akcji po raz pierwszy. Wolontariusze przyjeżdżają ze wszystkich stron Polski m.in. z Gdańska, Krakowa, Łowicza czy Nowego Targu.
Kwesta na Powązkach 2023. Kto będzie zbierał pieniądze?
Organizatorzy spodziewają się, że w kweście będą uczestniczyć m.in.:
- Artur i Franciszek Barcisiowie,
- Artur Andrus,
- rodzina Damięckich,
- Krzysztof Daukszewicz,
- Hanna Gil-Piątek,
- Barbara Nowacka,
- Irena Santor,
- Maciej Orłoś,
- Jacek Rozenek,
- Joanna Szczepkowska z córkami,
- bracia Zdrójkowscy,
- Katarzyna Grochola,
- Krzysztof Ibisz,
- artyści z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Na co przeznaczane są pieniądze ze zbiórki?
Do tej pory dzięki zebranym datkom udało się uratować wiele z zabytkowych kwater, pomników nagrobnych i grobowców. W ciągu czterdziestu dziewięciu lat przeprowadzono łącznie ok. 1600 prac konserwatorskich.
W 2022 roku zakończono prace przy 30 kaplicach i grobowcach wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do katakumb. A w roku 2023 odnowiono łącznie 10 pomników nagrobnych.
Na rok 2024 zaplanowano wykonanie 16 pomników nagrobnych m.in. Anny Tymińskiej, Florianny Szałackiej, rodziny Sommerów oraz Delfiny Henrici.
Kwesta Powązkowska na liście UNESCO?
Po raz pierwszy na Starych Powązkach kwestowano w 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa. Kwestowanie zapoczątkowali warszawscy artyści teatru i filmu i do dziś stanowią oni około 40 proc. wszystkich kwestujących. Jednak współcześnie formuła zbiórki jest otwarta dla każdego, a do grona kwestarzy dołączyli dziennikarze, publicyści, politycy, działacze stowarzyszeń oraz młodzież licealna i akademicka.
Wszystko to sprawia, że Zaduszkowe Kwestowanie na Starych Powązkach jest zgodne z definicją niematerialnego dziedzictwa kulturowego konwencji UNESCO. Żeby ochronić tę tradycję, organizatorzy zabiegają o wpis kwesty na Krajową listę dziedzictwa.
