Ważny temat posiedzenia rządu. Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2023 rok

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
PAP
PAP
Rząd w założeniach przewidział wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 7,8 proc., czyli o spodziewaną średnioroczną dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Rząd w założeniach przewidział wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 7,8 proc., czyli o spodziewaną średnioroczną dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych. twitter.com/PremierRP/
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2023 rok. W przyjętych w czerwcu założeniach do projektu budżetu na przyszły rok rząd prognozował, że wzrost PKB w 2023 roku wyniesie 3,2 proc., a inflacja 7,8 proc.

Jak poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, we wtorkowym porządku obrad Rady Ministrów znalazły się m.in. prace nad projektem ustawy budżetowej na 2023 rok.

W przyjętych w czerwcu br. założeniach do projektu budżetu na przyszły rok rząd prognozował, że wzrost PKB w 2023 r. wyniesie 3,2 proc., a inflacja 7,8 proc. Wskaźnik ten - zastrzeżono - może ulec zmianie zależnie od sytuacji geopolitycznej.

Ponadto rząd w założeniach przewidział, że nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w przyszłym roku wyniesie 9,6 proc., a wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej wzrosną o 7,8 proc., czyli o spodziewaną średnioroczną dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Zgodnie z założeniami przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej w 2023 r. nieznacznie się obniży (o 0,1 proc. rdr) do 1,1 proc. Prognozowana stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2022 roku wyniesie 5,1 proc. i na tym poziomie utrzyma się na koniec 2023 r. Założono, że spożycie prywatne w 2023 r. wyniesie 4,0 proc., czyli - jak oceniono - osiągnie poziom bliski wieloletniej średniej w polskiej gospodarce.

W połowie lipca minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała aktualizację danych zawartych w założeniach do budżetu na 2023 r., które bazują na danych z kwietniowej aktualizacji programu konwergencji.

Z kolei na początku sierpnia wiceminister finansów Artur Soboń zadeklarował, że "podwyżka dla budżetówki nie skończy się na 7,8 proc."

Zgodnie z procedurą budżetową przyjęty przez rząd wstępny projekt budżetu zostanie przekazany do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego. Na uchwalenie ostatecznego projektu ustawy budżetowej na 2023 r. i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu, Rada Ministrów ma czas do 30 września br.

Ponadto na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się wnioskiem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażenie przez Radę Ministrów zgody na zawarcie Memorandum o Porozumieniu między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwem Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy, Ministerstwem Infrastruktury Ukrainy, które dotyczy opracowania projektu rurociągu transgranicznego dla transportu olejów roślinnych z Ukrainy do portu Gdańsk.

W porządku obrad przewidziano również informację Ministra Aktywów Państwowych oraz Ministra Klimatu i Środowiska o sytuacji sektora energetycznego.

Ustawa antyprzemocowa

Ponadto rozszerzenie obowiązujących od blisko dwóch lat przepisów określanych jako tzw. ustawa antyprzemocowa przewiduje projekt, którym we wtorek ma zająć się rząd. Do obecnego nakazu opuszczenia mieszkania dodany zostałby m.in. zakaz zbliżania się sprawcy do ofiary.

O prowadzeniu prac odnoszących się do kilku ustaw, w tym do Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących kwestii zwalczania przemocy domowej resort sprawiedliwości informował już wiosną.
Obowiązująca od listopada 2020 roku tzw. ustawa antyprzemocowa przewiduje odrębne, szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie sprawcy przemocy domowej do opuszczenia mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do tego mieszkania. Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przysługują Policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd cywilny może przedłużyć ten okres. Przed wejściem w życie tzw. ustawy antyprzemocowej pokrzywdzeni oczekiwali na orzeczenie sądu, bo tylko ono umożliwiało pozbycie się sprawcy przemocy z domu.

td

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl