We wtorek zakończyło się przyjmowanie ofert w projekcie na wykonanie w formule „projektuj i wybuduj” budynku administracji służb lotniskowych i innych obiektów związanych z funkcjonowaniem służb lotniskowych, administracji, Straży Granicznej, Urzędu Celnego i przeznaczonych dla agentów obsługi naziemnej.
Aukcja internetowa
- Zgłosiło się 6 wykonawców, kwoty są z przedziału od 48 milionów 665 tysięcy do 68 milionów 269 tysięcy złotych. Finalna kwota będzie niższa, ponieważ jeszcze w sierpniu planowane jest przeprowadzenie aukcji internetowej. Aukcja wynika z faktu, że zgłosiło się więcej niż dwóch oferentów. Aktualnie trwa sprawdzanie ofert pod względem formalnym. Wszyscy oferenci zaproponowali 66 tygodni na wykonanie prac i jest to termin, który mieści się w harmonogramie rozbudowy portu. Również nie ma opóźnień, jeśli chodzi o samo postępowanie - informuje Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.
Kolejne przetargi
W najbliższy piątek, 31. lipca, planowane jest zakończenie przyjmowania ofert na kolejne dwa postępowania: Wykonanie w formule projektuj i wybuduj wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie dróg kołowania i płyt postojowych po zachodniej i wschodniej stronie lotniska. Po stronie zachodniej lotniska zakres prac obejmuje budowę płyty postojowej, zlokalizowana wokół pirsu budowanego terminala, umożliwiająca jednoczesny postój dziewięciu samolotów kodu C: na przykład typu Airbus 321neo oraz Boeing 737 Max 9 oraz 2 samolotów kodu E, na przykład typu Boeing 787-9 oraz 777-9X. Poza tym przetarg dotyczy też budowy płyty o nawierzchni betonowej do odladzania samolotów umożliwiających jednoczesne odladzanie 2 samolotów kodu C, na przykład typu Airbus 321neo oraz Boeing 737 Max 9 lub jednego samolotu kodu E, na przykład typu Boeing 787-9 oraz 777-9X, a także układu dróg kołowania o nawierzchni bitumicznej, niezbędnych instalacji odwodnieniowych, energetycznych, teletechnicznych i innych. Łączna powierzchnia nawierzchni lotniskowych do wykonania w ramach tego zadania przekracza 170 tysięcy metrów kwadratowych. Zakończenie tego etapu robót wraz z pozwoleniem na użytkowanie planowane jest na pierwszy kwartał 2022.
Drogi dla samolotów
Przetarg na budowę dróg kołowania wschodniej części lotniska obejmuje wykonanie drogi kołowania o nawierzchni bitumicznej, niezbędne instalacje energetyczne, teletechniczne i odwodnieniowe wraz z budową zbiorników retencyjnych oraz przepompowni. Zrealizowanie tego zadania będzie wymagało przebudowy infrastruktury miejskiej, w tym zmianę przebiegu istniejącej drogi powiatowej.
Łączna powierzchnia nawierzchni lotniskowych do wykonania w tym etapie wynosi około 39 tysięcy metrów kwadratowych. Zakończenie tego etapu robót wraz z pozwoleniem na użytkowanie planowane jest na pierwszy kwartał 2022.
Pas startowy, terminal
Na Sadkowie nie ma żadnych opóźnień w budowie prowadzonych już obiektów. firma Max Boegl zakończyła betonowanie głównej części drogi startowej, teraz prowadzone są prace na poboczach pasa startowego. Warto dodać, że pas startowy w Radomiu ma parametry techniczne znacznie lepsze niż pas startowy na lotnisku Warszawa Okęcie. Również prace widać przy budowie terminalu, którego części zaczynają „wychodzić” z ziemi.
Dojazd na lotnisko
Oferty w kolejnym postępowaniu dotyczące budowy układu drogowego wraz z włączeniem i przebudową ulicy Lubelskiej, włączeniem w Aleję Wojska Polskiego oraz wykonaniem infrastruktury technicznej można nadsyłać do 10 sierpnia. Przetarg dotyczy też parkingów i drogi patrolowej.
- Jak będzie wyglądał Port Lotniczy Radom? [WIZUALIZACJE]
- 30 lat samorządu. Zobacz kto rządził Radomiem. Przypominamy prezydentów od 1990 roku do dziś [ZDJĘCIA]
- Fuszerka na budowie stadionu i hali w Radomiu! [ZDJĘCIA]
- Moda w czasach PRL-u. W tym chodzili nasi rodzice! ZDJĘCIA
- Radomskie rudery psują krajobraz miasta ZDJĘCIA
- Jak wyglądał Radom w latach 80.? Zobacz archiwalne zdjęcia!
