Sąd: Marine Le Pen jest winna przywłaszczenia środków publicznych. Ma także zakaz startu w wyborach

Lidia Lemaniak
Adam Kielar
Opracowanie:
Jak informują francuskie media, Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego (RN) oraz ośmiu europosłów tej partii zostało uznanych winnymi przywłaszczenia publicznych pieniędzy. Wszyscy zostali pozbawieni praw wyborczych. W poniedziałek wieczorem głos w sprawie wyroku zabrała Marine Le Pen.

Spis treści

Francja. Sąd: Marine Le Pen winna

W sprawie chodzi o fikcyjne zatrudnianie asystentów eurodeputowanych. Oprócz Marine Le Pen i ośmiorga europosłów, 12 współpracowników zostało uznanych za winnych przyjęcia sprzeniewierzonych środków, w wysokości 2,9 mln euro. Jedną z tych asystentek jest siostra liderki RN, Yann.

Przed godzina 12 sąd poinformował, że wszyscy politycy, w tym 56-letnia Marine Le Pen, zostali pozbawieni możliwości startu w wyborach. Wyrok ma być egzekwowany natychmiast, niezależnie od tego, czy będzie zaskarżony. Liderka RN nie będzie mogła kandydować przez pięć lat, więc zakaz obejmie wybory prezydenckie we Francji w 2027 roku, chyba że do tego czasu sąd wyższej instancji wydałby korzystny dla niej wyrok. Postępowanie w sądach wyższej instancji trwa we Francji od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Le Pen – która odrzucała zarzuty o defraudację – nazwała niedawno taki scenariusz swoją „śmiercią polityczną”. Jak podaje „Le Monde”, liderka partii opuściła gmach sądu przed ogłoszeniem wyroku.

Na co została skazana Marine Le Pen?

Marine Le Pen została również skazana na cztery lata pozbawienia wolności, w tym dwa w zawieszeniu oraz 100 tys. euro grzywny.

Podczas gdy kara pozbawienia wolności nie będzie wykonana aż do wyczerpania drogi sądowej w sądach wyższej instancji, to zakaz ubiegania się o funkcje publiczne, w praktyce – zakaz udziału w wyborach – egzekwowany jest natychmiast. Kara pozbawienia wolności może być wykonana w innej formie, np. nadzoru elektronicznego.

Sąd stwierdził, że politycy RN i ich współpracownicy są winni podpisywania fikcyjnych umów, a w samej partii istniał „system”, który to umożliwiał.

– Zostało ustalone, że te osoby w rzeczywistości pracowały dla partii, nie powierzano im żadnych zadań i chodzili „od zastępcy do zastępcy” – powiedziała prezes sądu Bénédicte de Perthuis.

Marine Le Pen pozbawiona możliwości startu w wyborach

Sędzia zaznaczyła jednocześnie, że proces ten nie dotyczył uprawiania polityki.

– Pytanie brzmiało, czy umowy zostały wykonane, czy nie – mówiła.

Prokuratura wnioskowała o pięcioletni zakaz udziału w wyborach dla Le Pen, co przekreśliłoby jej szanse na start w wyborach prezydenckich w 2027 r.

Wymiar sprawiedliwości mógł również odrzucić wniosek prokuratury, która chciała, by zakaz był egzekwowany natychmiast (bez względu na apelację).

Marine Le Pen zabrała głos

Przywódczyni francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen oświadczyła w poniedziałek wieczorem w wywiadzie dla telewizji TF1, że sąd wydał „decyzję polityczną”, orzekając wobec niej pięcioletni zakaz ubiegania się o funkcje publiczne.

– Doszło do naruszenia zasad państwa prawa – oceniła.

Marine Le Pen potwierdziła, że będzie odwoływać się od wyroku.

– Złożę apelację, ponieważ jestem niewinna – oznajmiła.

Przywódczyni francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen zapewniła, że wyrok sądu, który orzekł wobec niej pięcioletni zakaz ubiegania się o funkcje publiczne, nie oznacza „w żaden sposób” jej wycofania się z życia politycznego.

W wywiadzie dla telewizji TF1 Le Pen oznajmiła, że nie zamierza ulec - jak to określiła - „zaprzeczeniu demokracji”.

– Zawsze będę u boku Francuzów, miliony ich we mnie wierzą i mi ufają – oświadczyła.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródła: i.pl, Le Monde, PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl