Sąd oddalił wniosek o wpisanie wskazanych przez ministra Sienkiewicza władz Polskiego Radia

Damian Kelman
Wideo
od 12 lat
Sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpisanie wskazanych przez Sienkiewicza władz Polskiego Radia - poinformował o tym szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.

Sąd oddalił wniosek Sienkiewicza

O sprawie poinformował przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, za pośrednictwem mediów społecznościowych.

"Oddalenie wniosku o zarejestrowanie zarządu Polskiego Radia wskazanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. (Brak) praktycznych podstaw prawnych" - napisał Maciej Świrski na platformie X (wcześniej Twitter).

Świrski zamieścił zdjęcie przedstawiające postanowienie sądu, w którym czytamy, że "referendarz sądowy Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy (...) postanawia:"

  1. oddalić wniosek;
  2. ustalić, że koszty postępowania ponosi wnioskodawca;
  3. zwrócić wnioskodawcy kwotę 100 (stu) złotych, jaka została uiszczona tytułem opłąty za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

W uzasadnieniu napisano natomiast, że "w dniu 22 grudnia 2023 r. działając w imieniu wnioskodawcy jego pełnomocnik wniósł wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego zmian personalnych w zakresie Zarządu i Rady Nadzorczej spółki. Do wniosku dołączono m.in. Akt Notarialny Rep. A nr 45824/2023, zawierający protokół i uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w sprawie odwołania i powołania członków Zarządu i Rady Nadzorczej spółki oraz Akt Notarialny Rep. A nr 45842, zawierający protokół zgromadzenia i uchwały Rady Nadzorczej".

Bartek Godusławski z Business Insider zamieścił z kolei inny fragment, w którym możemy przeczytać iż "za niezgodną z Konstytucją uznano regulacje pozbawiającą Krajową Radę Radiofonii i Telewizji kompetencji do powoływania i odwoływania członków zarządu i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji i przyznanie tej kompetencji innemu organowi władzy publicznej".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Zmiany w mediach publicznych

Zmiany zostały zgłoszone 22 grudnia i był to początek ruchów wobec Polskiego Radia, ale też wszystkich mediów publicznych po przyjęciu przez Sejm uchwały ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Podobne kroki zostały podjęte w pozostałych spółkach. W czwartek sąd rejonowy oddalił wniosek w sprawie zmian w zarządzie TVP, a w piątek taką samą decyzję podjęto wobec Polskiego Radia.

Następnym krokiem było ogłoszenie procesu likwidacyjnego spółek zarządzających mediami publicznymi przez Sienkiewicza, by finalnie ogłosić podjęcie decyzji o likwidacji regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl