Jedlińskie Kusaki swoim rodowodem sięgają XVI stulecia i są nadal kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku.
Zaczęło się przed wiekami
Badacze twierdzą, że na obrzęd „Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630- 1655.
W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, to jest ścięcia kukły symbolizującej śmierć.
Co ciekawe, widowisko zachowało swoją pierwotną formę, poprzez co stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju.
- Należy zaznaczyć, że wszystkie role, nawet te kobiece w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn - mówi Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk. - Co roku jest na co popatrzeć, a my dbamy o to, żeby zachować naszą lokalną historię i w jak najatrakcyjniejszej formie przekazać ją młodemu pokoleniu.
Jednak wydarzenie już dawno minęło ramy gminy. W ostatni wtorek karnawału pojawiają się w gminie przedstawiciele prasy, telewizja, historycy i etnografowie, jak również turyści z całego kraju. Tego dnia ulice Jedlińska tętnią życiem, a w wydarzeniu co roku jako odbiorcy bierze udział około trzy tysiące osób.
Korowód barwnych postaci
Od godzin południowych na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci. Są to na przykład: diabły, baby, cyganki, niedźwiedź, rybacy, krakowianki, para młoda i wiele innych. Każda z nich dba o to, by jej strój był unikatowy, a jednocześnie wpisywał się w tradycję święta.
Tak będzie i we wtorek. O godzinie 13 nastąpi przejęcie władzy od wójta gminy, a potem na scenie zaprezentują się kapele: Ludwiczanki, Urbańczyków, Wólczanki, Czerwona Jarzębina i kapela Henryka Giedyka, Czerwone Korale i zespół Wacława Imiołka. O godzinie 15 wystąpi zespól Focus, który gra utwory z nurtu disco polo.
Zetną Śmierć
Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do właściwej części wydarzenia, jakim jest „Ścięcie Śmierci”, które nastąpi o godzinie 15.40. Jest to sąd nad śmiercią, która krzywdzi ludzi. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapada wyrok, który zawsze jest skazujący. Pojawia się kat, który pozbawia śmierć życia, a tłum przebierańców wiwatuje i zaczyna zabawę.
Potem na scenie znów będzie zabawa z zespołami disco polo, zagrają Focus i Jorgus. Będzie także jarmark sztuki ludowej oraz stoiska gastronomiczne.
Jedliński Raczek
W czasie imprezy zostanie też wręczona nagroda Jedlińskiego Raczka. - Statuetka wykonana przez artystę pochodzącego z naszej gminy, Artura Wąsowicza, co roku trafia do osoby, która ma szczególne zasługi dla gminy Jedlińsk - opowiada Kamil Dziewierz.
ZOBACZ TEŻ: Ścięcie Śmierci 2017 w Jedlińsku
POLECAMY RÓWNIEŻ: