Spis treści
Sean Penn - hollywoodzki gwiazdor, laureat dwóch Oscarów, znany twardziel światowego kina, reżyser, scenarzysta, producent filmowy - był gościem 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE 2023. Sean Penn przyjechał do Torunia ze swoim najnowszym filmem dokumentalnym „Superpower”, który wyreżyserował razem z Aaronem Kaufmanem. Spotkanie z Seanem Pennem oraz Billy Smithem, producentem filmu, odbyło się 17 listopada.
O czym jest „Superpower”
„Superpower” to swoisty hołd złożony prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu i walczącej z Rosją Ukrainie. Co ciekawe, kiedy pod koniec 2021 roku Sean Penn zaczynał zdjęcia do filmu „Superpower”, koncepcja była zupełnie inna. Reżyser udał się na Ukrainę, aby dowiedzieć się więcej o Wołodymyrze Zełenskim, aktorze i komiku, który - zanim został prawdziwym prezydentem Ukrainy - wcielił się w postać prezydenta w popularnym serialu „Sługa narodu”. To był temat na iście hollywoodzki scenariusz - od komedianta do prezydenta.
W trakcie prac nad filmem wydarzyło się jednak coś niebywałego. 24 lutego 2022 roku, kiedy Sean Penn kręcił film w Kijowie, wojska rosyjskie najechały Ukrainę. Sean Penn stał się wówczas mimowolnie naocznym świadkiem historycznej walki „Dawida z Goliatem”. Zamiast portretować polityka, zaczął rejestrować wojnę i uchodźców przekraczających ukraińsko-polską granicę. Jego film, który był wielkim wydarzeniem tegorocznego Berlinale, jest poruszającym spojrzeniem na kraj walczący o wolność.
Co ciekawe, ojciec gwiazdora, reżyser telewizyjny Leo Penn miał pochodzenie żydowskie - dziadkowie ze strony ojca byli żydowskimi emigrantami z Litwy i Rosji. Jako nastolatek Sean Penn pojawił się w dwóch odcinkach reżyserowanego przez ojca serialu „Domek na prerii”. Na dużym ekranie zadebiutował w 1981 roku w dramacie sensacyjnym Harolda Beckera „Szkoła kadetów". Ważnymi pozycjami w jego filmografii są m.in.: „Niegrzeczni chłopcy”, „Sokół i koka”, dramat wojennym Briana De Palmy „Ofiary wojny” oraz, tegoż reżysera, dramat kryminalny „Życie Carlita”. Za rolę więźnia oczekującego na egzekucję w celi śmierci, w filmie Tima Robbinsa „Przed egzekucją”, został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na 46. MFF w Berlinie oraz był nominowany do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i Złotego Globu. Za rolę w melodramacie Nicka Cassavetesa „Jak jej nie kochać”, w którym zagrał ze swoją ówczesną żoną Robin Wright, otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Filmowym w Cannes.
Rola w komediodramacie muzycznym „Słodki drań” Woody'ego Allena przyniosła mu koleją nominację do Oscara i Złotego Globu. Wymarzony Oscar pojawił się w roku 2004 - za rolę Jimmy'ego Markuma, zrozpaczonego ojca zamordowanej córki, w dramacie kryminalnym Clinta Eastwooda „Rzeka tajemnic”. Kolejnego Oscara Sean Penn otrzymał w 2008 roku za postać Harveya Milka, homoseksualnego polityka z San Francisco w filmie Gusa Van Santa „Obywatel Milk”.
źródło: AKPA.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia
Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl
Zobacz Q&A z Mandaryną !
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?