Prehistoryczny czekan na Białołęce
To jedna z największych sensacji archeologicznych ostatnich miesięcy. Pod koniec listopada do Muzeum Historycznego w Legionowie anonimowo przekazano wykonany z brązu czekan. Do tej pory tego typu obiekty na obszarze Polski znajdowano wyłącznie na zachodzie, wzdłuż biegu Odry. Tymczasem prastarą broń odkryto na Białołęce w Warszawie, w dolinie rzeki Długiej. Na tym terenie znajdowała się dawniej wieś Kąty Grodziskie.
Znalezisko przekazano do ekspertyzy służbom konserwatorskim Wydziału Archeologicznego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pozostanie ono w Muzeum Historycznym w Legionowie. MWKZ informuje:
Zanim zabytek jednak trafi do muzealnej gabloty, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegów konserwatorskich, które pozwolą ustabilizować zabytek i zatrzymać procesy korozji. Czekan zostanie również poddany specjalistycznym badaniom, które mogą w przyszłości wskazać dokładnie miejsce jego pochodzenia.
Czekan z Białołęki. Co o nim wiemy?
Czekan z tarczowatym obuchem prawdopodobnie powstał w warsztacie w Kotlinie Panońskiej (dzisiejsze Węgry) w epoce brązu (1700-1300 przed Chr.). Zapewne należał do właściciela o wysokim statusie, o czym świadczy bogata ornamentyka w postaci trójkątów, falistych linii i spirali. Mógł być bronią ceremonialną lub ozdobną. Zachował się w dobrym stanie, choć prawdopodobnie jeszcze w epoce, z której pochodzi został w dwóch miejscach złamany i w takim stanie zakopany.
