O narodzinach niezwykłej żyrafy informuje Brights Zoo, ogród zoologiczny zlokalizowany w hrabstwie Washington w amerykańskim stanie Tennessee. Zwierzę przyszło na świat 31 lipca i mierzy już ponad 180 centymetrów.
Co sprawia, że jest ona tak wyjątkowa? W przeciwieństwie do innych przedstawicieli swojego podgatunku, nie ma ona charakterystycznych dla niego łat.
"Eksperci od żyraf uważają, że jest ona jedyną żyrafą siatkowaną o jednolitym kolorze żyjącą na świecie" – przekazano w komunikacie prasowym opublikowanym przez serwis TODAY.com.
Wybierz imię dla żyrafy
Zoo proponuje swoim obserwującym w mediach społecznościowych zabawę przy wyborze imienia dla wyjątkowej żyrafy. Zagłosować można na jedno z czterech równie wyjątkowych imion:
- Kipekee, które w języku suahili oznacza wyjątkowość,
- Firyali, oznaczające coś niezwykłego,
- Shakiri, co oznacza "ona jest najpiękniejsza",
- Jamella, czyli "jedna z wielkich piękności".
Głosowanie potrwa do 4 września. Tego dnia zoo podliczy wszystkie głosy i ogłosi imię małej żyrafy.
Bright's Zoo podkreśla, że narodziny tej wyjątkowej żyrafy są niezwykłe z wielu powodów. Wyraża przy tym nadzieję, że być może najważniejszym z nich będzie to, że pomogą one zwrócić uwagę na poważne wyzwania, przed którymi stoi reszta jej gatunku żyjąca na wolności.
Jak podkreślił założyciel tego ogrodu zoologicznego Tony Bright, dzikie populacje żyraf po cichu wymierają. – W ciągu 30 lat ubyło 40 proc. przedstawicieli tego podgatunku – wskazał.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Po co żyrafom łaty?
Łaty w środowisku naturalnym są dla żyraf formą kamuflażu. Według naukowców, którzy poddali badaniom sierść dzikich żyraf masajskich, są one prawdopodobnie dziedziczne bądź przenoszone przez rodziców na potomstwo. W ich ocenie, większe szanse na przetrwanie na wolności mogą mieć te zwierzęta z większymi łatami i te z "nieregularnymi lub bardziej okrągłymi łatami".
To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że umaszczenie żyraf ma jeszcze jedną ważną funkcję. Pod każdą łatą kryje się system naczyń krwionośnych, który działa jak okno termiczne i umożliwia uwalnianie ciepła z ciała.
today.com

dś