W śląskim zoo, po siedmiu latach, urodziła się żyrafa
Żyrafiątko przyszło na świat 16 stycznia. "Maleństwo" podczas narodzin mierzyło 175 cm. Aktualnie żyrafa urosła już 5 cm i waży 80 kg. Mamą samiczki jest Lunani, natomiast jej tata to Iroko - samiec sprowadzony do zoo w 2022 r. Żyrafy charakteryzują się indywidualnym wzorem plam, który nie zmienia się przez całe życie.
- Teraz przyszedł czas, aby się nią pochwalić. Zawsze taki zwyczaj jest w ogrodach, że trzeba odczekać i zaobserwować nowo narodzone zwierzę jak ono i matka się się zachowuje. Żyrafa ma na imię Lilo i jest karmiona na sztucznym odchowie - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego Marek Mitrenga. "Teraz możemy stwierdzić, że żyrafa Lilo jest zdrowa" - dodał.
Lilo wymaga sztucznego odchowu przez opiekunów. Jej matka Lunani, która po raz pierwszy doświadcza macierzyństwa, nie chciała podjąć karmienia córki, co wśród pierworódek jest często obserwowane.
- My nie ingerujemy bezpośrednio po porodzie, a już szczególnie jak matka jest pierworódką - jak w tym przypadku - powiedziała kierowniczka zwierząt kopytnych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym Alina Kloska. Niestety, pełna obserwacja nie wykazała żadnego zainteresowania matki młodym (...) Dlatego zdecydowaliśmy się podać pierwsze mleko z butelki - dodała.
Na ten moment pracownicy zoo zajmują się małą żyrafą całodobowo, jednak relacje rodzinne między matką, a córką poprawiły się.
- Mama nie wykazuje przede wszystkim żadnej agresji. Nawiązała z małą kontakt taki jak z pozostałymi innymi osobnikami w stadzie, czyli dotyka jej pyskiem, obwąchuje. Natomiast młoda nie stanęła na wysokości zadania, ponieważ to ona nie próbuje podchodzić do wymienia i rozpocząć karmienia naturalnego - podkreśliła kierowniczka.
Zobaczcie cudną żyrafę
Imię młodej żyrafy - Lilo - jest międzynarodowe, ponieważ nie powinno sprawiać trudności w wymowie pracownikom innych europejskich zoo.
- W tej chwili mamy sześć żyraf, ale ten stan nie będzie stały, ponieważ te młode żyrafy najprawdopodobniej od nas wyjadą. To pozwoli nam na wygospodarowanie miejsca i możliwość ponownych narodzin - dodał dyrektor.
Narodziny żyrafy są drugimi narodzinami w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym od siedmiu lat. Od 2016 r. chorzowskie stado żyraf składało się wyłącznie z samic. W 2022 r. udało się sprowadzić do Chorzowa młodego samca z ogrodu zoologicznego w Gdańsku. Po niedługim czasie udało się połączyć go z samicami, co zaowocowało pierwszymi od siedmiu lat narodzinami żyrafy imieniem Layra we wrześniu 2023 roku.
Chorzowskie żyrafy od 2013 roku zamieszkują specjalnie przygotowany budynek wraz z obszernymi wybiegami zewnętrznymi, co zapewnia im warunki do naturalnego zachowania i rozmnażania.
Żyrafa siatkowana jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (kategoria EN w Czerwonej Księdze Gatunków). Dane z 2021 r. wskazują, że w środowisku naturalnym występuje obecnie około 16 tys. osobników tego gatunku. (PAP)
Nie przeocz
- Szczyrk na początku XXI wieku. Tak niedawno wyglądał popularny ośrodek turystyczny
- Wyjątkowe zdjęcia Gliwic mogą mieć nawet 200 lat... Tak wyglądało miasto. SZOK!
- Park handlowy po dawnym TESCO na Chorzowskiej w Bytomiu prawie gotowy. Zobacz zdjęcia
- Fabryka Izery w Jaworznie rusza? Informator przekazał nam zaskakujące wieści!