Seria tajemniczych ataków w całej Europie otwiera nowy front w wojnie Rosji z Zachodem

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
W tajemniczych okolicznościach pożar zniszczył sklep firmy Ieea w Wilnie.
W tajemniczych okolicznościach pożar zniszczył sklep firmy Ieea w Wilnie. FOT: X (Twitter)
To już niemal plaga ataków i zamachów na wybrane cele w Europie Zachodniej. Wykolejają się pociągi, palą się hale handlowe. Nikt nie ma wątpliwości, kto za tym stoi.

Najpierw spłonął magazyn w Londynie, przez który dostarczano pomoc Ukrainie. Kilka tygodni później palił się sklep Ikea w Wilnie. Szwedzcy śledczy rozważali już możliwość, że przyczyną kilku kolejowych awarii był działania sabotażysty wspieranego przez państwo.

Pożar w warszawskim centrum handlowym

Następnie w największym centrum handlowym w Warszawie rozpętało się piekło. Polski premier sugerował, że Zachód jest atakowany przez Rosję. Jego twierdzenia zostały wzmocnione, gdy w Paryżu aresztowano byłego rosyjskiego żołnierza po zdetonowaniu bomby w jego pokoju hotelowym.

Pojawiły się ostrzeżenia europejskich agencji wywiadowczych, że Rosja planuje akty sabotażu na kontynencie w ramach eskalacji konfliktu z sojuszem wojskowym NATO. Z oceny wywiadu przekazanej zachodnim rządom wynika, że ​​okryta złą sławą rosyjska agencja wywiadu wojskowego GRU, znana z ataków na obcym terytorium z udziałem wyszkolonych agentów, zwraca się obecnie do gangów przestępczych o przeprowadzanie ataków w Europie.

Uderzenie w siatkę Kremla

Siatka szpiegowska Kremla doznała ciosu kilka tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., kiedy wydalono ponad 600 funkcjonariuszy jej wywiadu w Europie pod przykrywką dyplomatyczną.

Wielka Brytania zastosowała podobną taktykę, gdy minister spraw wewnętrznych James Cleverly wydalił pułkownika Maxima Elowika, radcę obrony Moskwy, po powiązanym z Rosją podpaleniu magazynu we wschodnim Londynie, z którego korzystało przedsiębiorstwo udzielające pomocy Ukrainie.

Gangi na usługach Moskwy

Alexander Lord, główny analityk Europy-Eurazji w Sibylline, firmy zajmującej się ryzykiem geopolitycznym: „Zdolności, jakie mogą zapewnić te gangi, są niskie, ale nadal mogą osiągnąć cele rosyjskiej polityki zagranicznej, a mianowicie destabilizację Zachodu i odstraszanie od decyzji Europy, decydenci przeciwko wspieraniu Ukrainy i zaostrzaniu polaryzacji i napięć społecznych nie tylko w NATO, ale w Unii Europejskiej.

Oficer zachodniego kontrwywiadu powiedział „Financial Times”: „Istnieje większe ryzyko szkód ubocznych i ofiar, bo wykonawcy zamachów nie mają wystarczających umiejętności na przykład w transporcie materiałów wybuchowych czy zapalających”. Tę teorię może potwierdzać jedno z ostatnich zdarzeń - były rosyjski żołnierz ze wschodniego regionu Donbasu został ciężko poparzony w wyniku eksplozji w pokoju hotelowym w Roissy-en-France, w pobliżu paryskiego lotniska Charles de Gaulle. Śledczy potwierdzili, że odkryli materiały do ​​produkcji bomb, kiedy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Francji, aby wziąć udział w obchodach 80. rocznicy D-Day.

Pomimo braku wyrafinowania niektórych aktów sabotażu, celem ataków były także obiekty wojskowe. W Niemczech aresztowano dwóch mężczyzn w związku z planowanymi wysadzenia w powietrze obiektów NATO na południu kraju, które służą wsparciu Ukrainy. Rosyjsko-niemieckich obywateli o podwójnym obywatelstwie aresztowano po tym, jak przyłapano ich na wykonywaniu czegoś, co według MSW stanowiło „inwigilację” amerykańskiego obiektu wojskowego. Polska aresztowała mężczyznę podejrzanego o pomoc rosyjskiemu wywiadowi w przygotowaniu ataku na Zełenskiego. Celem były też krajowe koleje przewożące pomoc wojskową na Ukrainę.

Te incydenty wzbudzą dalsze pytania w związku z niewyjaśnionymi eksplozjami w fabryce amunicji BAE Systems w Walii, która dostarcza pociski używane na Ukrainie, oraz w podobnym obiekcie należącym do niemieckiej firmy zbrojeniowej Diehl.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl