Skitouring, czyli nowa forma narciarstwa, zdobywa Beskidy, ale...

Jacek Drost
Specjalne narty i nakładki na nie sprawiają, że po górach można chodzić, ale także jeździć
Specjalne narty i nakładki na nie sprawiają, że po górach można chodzić, ale także jeździć ARC
Zapanowała moda na nowy rodzaj narciarstwa, które daje ludziom duże poczucie niezależności. Informacja o zakazie uprawiania skitouringu w szczyrkowskim ośrodku wywołała zatem konsternację.

Nawet pan sobie nie zdaje sprawy, jak w krótkim czasie ta forma turystyki rozwinęła się. Pięć, sześć lat temu takie narciarstwo uprawiali tylko goprowcy i garstka miłośników. Teraz jest tak popularne jak jazda latem na motocyklu. O każdej porze dnia i nocy ludzie chodzą na nartach w góry - mówi Wojciech Bydliński ze Szczyrku, wielki miłośnik i propagator skitouringu, czyli odmiany narciarstwa, w której specjalnie zaprojektowany sprzęt umożliwia wygodne podchodzenie pod górę, a następnie zjazd po górskim stoku.

Coraz więcej osób uprawia skitouring, bo dzięki takiej formie wypoczynku nie są od nikogo i niczego uzależnieni.

- W obecnych czasach wszelkich uzależnień skitouring daje dużą dozę niezależności. Ludzie chodzą w góry, kiedy mają czas. Nie są ograniczeni dojazdami, kursowaniem kolejki. Po prostu zakładają sprzęt i idą w góry doznając przyjemnego wysiłku fizycznego. Człowiek czuje się wolny - tylko natura i ja - tłumaczy Wojciech Bydliński.

Leszek Stebnicki z Bielska-Białej, również wielki miłośnik skitouringu, wylicza kolejne zalety tej formy wypoczynku. - Różnica skitouringu od zwykłego narciarstwa zjazdowego jest taka jak między samochodem pędzącym po autostradzie a jazdą na rowerze - stwierdza Leszek Stebnicki. I dodaje, że w skitouringu idąc pod górę można przystanąć i podziwiać krajobrazy, zboczyć z trasy, przysiąść na pieńku, by napić się herbaty.

Nic dziwnego, że komunikat ośrodka Szczyrk Mountain Resort, który należy do słowackiej spółki TMR, dotyczący zakazu uprawiania skitouringu obiegł środowisko skitourowców lotem błyskawicy.

„Z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników stoków informujemy, że na terenie całego ośrodka obowiązuje zakaz poruszania się na nartach skiturowych w trakcie działania ośrodka oraz po jego zamknięciu” - poinformował SMR. Stacja podkreśliła, że „obecnie przygotowywany jest fragment na trasie nr 7, który zostanie udostępniony do podchodzenia. O możliwościach korzystania z tej trasy niebawem poinformujemy”.

- Chodzi pewnie o pieniądze. Jesteśmy dla nich solą w oku, nic z nas nie mają, więc wprowadzili zakaz. Dlaczego w Czechach można, na Chopoku są masowe skitoury, a u nas się ogranicza? - irytuje się Leszek Stebnicki. I tłumaczy, że skitourowcy nie korzystają z wyciągów narciarskich, mają w plecaku swój prowiant, więc nie dają zarabiać właścicielom infrastruktury narciarskiej i punktów gastronomicznych. Do tego dochodzi brak śniegu w górach. Gdyby było go pod dostatkiem, to podchodziliby na nartach w dowolnym miejscu, a tak robią to na sztucznie naśnieżonych odcinkach.

Wojciech Bydliński przekonuje, że o wprowadzeniu zakazu zadecydowały jedynie względy bezpieczeństwa.

- Wielu narciarzy to skitourowcy. Przed południem jeżdżą na nartach, a po południu zakładają skitoury lub odwrotnie. To ten sam klient i tu nie ma konfliktu interesu. Po prostu skala popularności skitouringu sprawiła, że korzysta z niego coraz więcej osób mniej doświadczonych i to oni stwarzają zagrożenie na nartostradach - uważa z kolei Wojciech Bydliński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skitouring, czyli nowa forma narciarstwa, zdobywa Beskidy, ale... - Plus Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl