Skomercjalizowane święta. Dzień Świętego Patryka, walentynki, Boże Narodzenie, Black Friday

Adam Kielar
Adam Kielar
17 marca obchodzony jest Dzień Św. Patryka. Choć ma on korzenie religijne, jest narodowym świętem Irlandii, to w wielu miejscach świata ma mocno komercyjny charakter.
17 marca obchodzony jest Dzień Św. Patryka. Choć ma on korzenie religijne, jest narodowym świętem Irlandii, to w wielu miejscach świata ma mocno komercyjny charakter. Photo by Pascal Bernardon on Unsplash
W piątek, 17 marca, przypada Dzień Św. Patryka, narodowe święto Irlandii. Ma ono upamiętniać między innymi sprowadzenie chrześcijaństwa na wyspę. Choć jego korzenie są religijne, święto dziś mocno się skomercjalizowało, czego jednym z symboli jest sztucznie zabarwiane piwo. To jeden z wielu tego typu dni, których tradycyjny rodowód zaczął być przykrywany przez biznes. Oto najgłośniejsze przykłady.

Koniczyna i whiskey. Dzień Św. Patryka

Dzień Św. Patryka jest w Irlandii (jak również w Irlandii Północnej, a także w kanadyjskiej prowincji Nowa Funlandia i Labrador oraz na wyspie Montserrat) dniem wolnym od pracy. Tradycyjnie ludzie ubierają się na zielono, organizowane są pochody oraz festyny, wszędzie królują koniczyny oraz zieleń.

Symbolem Irlandii jest również tamtejsza whiskey. Według legendy, sam św. Patryk nastraszył jedną z karczmarek, że jeśli jego naczynie nie będzie pełne, to w jej karczmie zalęgną się potwory. Odtąd „obowiązkowa” szklanka whiskey jest nazywana również „dzbanem św. Patryka”.

Dzień Św. Patryka jest obchodzony w wielu krajach świata, jednak jego religijne korzenie przykryte zostały dużo bardziej przyziemnym i komercyjnym charakterem. Potomkowie irlandzkich kolonistów w USA stworzyli tradycję barwienia na zielono piwa, za pomocą niebieskiego barwnika lub np. likieru curacao i to właśnie dla wielu stało się symbolem Dnia Św. Patryka. W samej Irlandii, poza lokalami wybitnie turystycznymi, raczej nie znajdzie się miejsc, serwujących w ten sposób zabarwione piwo.

Św. Patryk jest patronem Irlandii (a także Nigerii), w V w. założył tam pierwsze biskupstwo w Armagh (dziś Irlandia Północna, część Wielkiej Brytanii).

Walentynki. Dzień zakochanych czy zarobków?

Innym świętem, wywodzącym się wprost z chrześcijaństwa, jest Dzień Św. Walentego, potocznie zwany walentynkami. Obchodzony jest 14 lutego. Choć pierwsze doniesienia o obchodzeniu święta patrona zakochanych wywodzą się jeszcze ze średniowiecza, to jego popularność zaczęła się znacznie później, a do Polski na poważnie trafiło dopiero w latach 80. XX w.

Walentynki dziś są przede wszystkim ogromnym biznesem. Na całym świecie sklepy i centra handlowe są przyozdabiane sercami, kwiatami czy symbolami kupidyna. Oczywiście, dla osób zakochanych ten dzień często jest wyjątkowy, jednak dla biznesu to kolejna dobra okazja na zarobek. Krytyka tego dnia związana jest nie tylko z kwestią konsumpcjonizmu, ale również ze sztuczną chęcią przełamania przez handel pewnej stagnacji pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.

Boże Narodzenie czy „Happy Holidays”?

Nie sposób nie wspomnieć właśnie o Bożym Narodzeniu w kontekście najbardziej skomercjalizowanych świąt. Ustanowione na pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa w stajence w Betlejem, dziś są one okazją nie tylko do spotkań rodzinnych, ale także do gigantycznych zarobków dla sklepów.

Ludzka chęć do obdarowywania innych prezentami, jak również tradycyjne dania, przygotowywane na Wigilię i dni świąteczne, powodują, że w tym czasie ludzi na całym świecie, również tych niezwiązanych z religią chrześcijańską, ogarnia istny zakupowy szał. Symbolem tego jest także postać św. Mikołaja, który - głównie przez działalność jednego z globalnych producentów napojów -z biskupa stał się przypominającym nieco krasnoludka starszym panem z brodą.

Zanik religijnego charakteru święta w wielu krajach można zauważyć nawet w formie składanych z tej okazji życzeń, gdzie ludzie nie życzą sobie „Merry Christmas” („Wesołego Bożego Narodzenia”), tylko „Happy Holidays” (czyli „szczęśliwych świąt”).

Święto Dziękczynienia i Black Friday

W USA oraz Kanadzie ważnym dniem jest Święto Dziękczynienia, ustanowione na pamiątkę pierwszych dożynek w koloniach w Ameryce. Choć wielu kolonistów z okrętu Mayflower zmarło, to żniwa z 1621 roku były na tyle obfite, że urządzono święto, na które zaproszono również Indian z plemienia Wampanoagów.

Tradycyjnie dzień ten obchodzony jest w czwarty czwartek listopada w USA oraz w drugi poniedziałek października w Kanadzie. Rodziny spotykają się wówczas na uroczystej kolacji, której głównym elementem jest zazwyczaj pieczeń z indyka. Samo święto dalej ma bardzo tradycyjny charakter, jednak związana z nim jest bardzo komercyjna tradycja.

Otóż po czwartkowym Święcie Dziękczynienia ma miejsce tzw. Black Friday, czyli dzień (przynajmniej teoretycznie) obniżek i promocji. Stał się on popularny na przełomie XIX i XX w., kiedy to duże domy handlowe zaczęły zapraszać na przedświąteczne wyprzedaże. Dziś cały świat oszalał na punkcie Czarnego Piątku, wyprzedaże można znaleźć dosłownie na każdym kroku, jednak zdarzają się sytuacje, że obniżki cen są iluzoryczne albo następują po uprzedniej podwyżce. Jest to też raj dla wielu oszustów, więc należy być bardzo ostrożnym przy korzystaniu z tego typu promocji.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 marca, 12:32, Gość:

Czy jest święto lewicy ?

17 marca, 12:44, Gość:

Nie i całe szczęście.

Natomiast od lat są męczennice smoleńskie gdzie tabun tępego pisiorstwa z zafajdańcem z Nowogrodzkiej udaja że cierpią i zbieraja się pod schodami.

Wy lewaki smutne macie życie.

B
Burmistrz Nowej Huty
To święto w Krakowie się nie przyjmie bo w Dublinie będą budować klasyczne metro a u nas pan pre-zydent nie chce słyszeć o takim środku transportu
G
Gość
17 marca, 12:32, Gość:

Czy jest święto lewicy ?

Nie i całe szczęście.

Natomiast od lat są męczennice smoleńskie gdzie tabun tępego pisiorstwa z zafajdańcem z Nowogrodzkiej udaja że cierpią i zbieraja się pod schodami.

G
Gość
Czy jest święto lewicy ?
Wróć na i.pl Portal i.pl