Śląska firma pomoże zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową? Kiedyś już tworzyła dla elektrowni atomowych w ZSRR

OPRAC.:
Jacek Bombor
Jacek Bombor
Czy śląska firma z Raciborza pomoże zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową? Zarządy Rafako i EDF podpisały w Paryżu porozumienie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czy śląska firma z Raciborza pomoże zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową? Zarządy Rafako i EDF podpisały w Paryżu porozumienie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Rafako
Raciborska fabryka RAFAKO będzie współpracować z francuskim gigantem EDF przy budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej? W Paryżu podpisano memorandum. W przeszłości raciborski zakład produkował już podzespoły dla radzieckich elektrowni atomowych.

Rafako z Raciborza pomoże w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej?

Raciborska fabryka RAFAKO będzie współpracować z francuskim gigantem EDF przy budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej? W Paryżu podpisano memorandum. W przeszłości raciborski zakład produkował już podzespoły dla radzieckich elektrowni atomowych.

- Porozumienie zarządy obu firm podpisały w Paryżu, podczas trwającej w stolicy Francji World Nuclear Exhibition. Memorandum o współpracy dotyczy planowanej budowy elektrowni jądrowej w ramach programu polskiej energetyki jądrowej – strony wyrażają w nim zainteresowanie współpracą przy realizacji tego projektu. Porozumienie ustala zasady współpracy pomiędzy polską i francuską firmą i zakłada, że RAFAKO miałoby stać się podwykonawcą EDF (lub jej podmiotu stowarzyszonego) w zakresie produkcji zbiorników, zbiorników ciśnieniowych oraz powiązanych z tym usług, na przykład wsparcia w zakresie projektowania - informuje Jacek Balcar, rzecznik Rafako.

Nie przeocz

- W ramach strategii EDF mającej na celu dostarczenie od 4 do 6 bloków EPR dla polskiego Programu Energetyki Jądrowej zgodnie z niewiążącą ofertą wstępną EDF złożoną w październiku 2021 r., EDF zawarł umowy o współpracy z wiodącymi polskimi firmami. Wykorzystując kompetencje i już istniejące doświadczenie polskich dostawców w branży energetycznej, EDF dąży do maksymalizacji wkładu polskiego łańcucha dostaw w sukces projektów jądrowych opartych na EPR w Polsce i w Europie – powiedział Jean Bernard Levy Prezes EDF S.A.

- Podpisanie umowy z tak doświadczonym graczem na rynku energetyki jądrowej, jakim jest EDF, to zwieńczenie wielomiesięcznych negocjacji i otwarcie możliwości rozwoju w nowych obszarach biznesowych. To Francja, z ponad 20 elektrowniami atomowymi jest europejskim liderem energetyki jądrowej, a ta generuje obecnie w Europie ponad 30 procent wytwarzanej energii. Udział Rafako w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce jest częścią strategii powrotu na rynek. Pracujemy nad innymi ambitnymi projektami w tej dziedzinie, o czym będziemy informować w najbliższej przyszłości - powiedział po podpisaniu umowy Prezes Zarządu RAFAKO S.A. Radosław Domagalski – Łabędzki.

Musisz to wiedzieć

- Elektrownie jądrowe będą w Polsce potrzebne. Ich budowa będzie nie tylko milowym krokiem dla naszej energetyki, ale zarazem szansą dla rozwoju nauki i techniki w Polsce w tej dziedzinie - dodał Prezes RAFAKO, przypominając, że jego firma już od lat siedemdziesiątych zajmowała się produkcją urządzeń dla elektrowni jądrowych.

Zaangażowanie RAFAKO w energetykę jądrową rozpoczęło się w 1974 roku

Zdecydowano wtedy, że firma rozpocznie produkcję stabilizatorów ciśnienia i wytwornic pary dla bloków jądrowych projektowanych i produkowanych w ZSRR.

- Elementy wykonywane były w oparciu o radziecką dokumentację, adaptowaną przez polskich inżynierów. Wszystkie procesy technologiczne i kontrolne zostały opracowane przez specjalistów z RAFAKO. W latach 1988/1990 RAFAKO wyprodukowało kilka stabilizatorów ciśnienia m.in. dla elektrowni NORD w byłym NRD oraz dla elektrowni w Czechosłowacji. Rozpoczęto również produkcję wytwornic pary dla budowanej w Żarnowcu elektrowni jądrowej. Produkcja odbywała się na bazie polskiej dokumentacji a cała skomplikowana technologia opracowana została w RAFAKO - wyjaśnia Jacek Balcer.

W Raciborzu powstała wówczas dedykowana do produkcji elementów dla energetyki jądrowej hala, wyposażona w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, która spełniała rygorystyczne normy. Podjęta w 1990 roku decyzja o wstrzymaniu mocno zaawansowanej budowy elektrowni w Żarnowcu, dla RAFAKO oznaczała koniec produkcji komponentów dla elektrowni jądrowej. Teraz firma ma szansę na powrót do elitarnego grona producentów urządzeń dla energetyki jądrowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śląska firma pomoże zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową? Kiedyś już tworzyła dla elektrowni atomowych w ZSRR - Dziennik Zachodni

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
DELL
A moze by tak jednak zaczac od np. prostych chodników ? Eeech Paljaki. :-)
G
Gość
No to mamy nowy Czernobil
Wróć na i.pl Portal i.pl