Śmiertelny narkotyk wchodzi na rynek

Łukasz Krajewski
Mefedron zabił już ludzi w Danii i Szwecji, a nasza policja nawet o nim nie słyszała
Mefedron zabił już ludzi w Danii i Szwecji, a nasza policja nawet o nim nie słyszała Michał Rogala/POLSKA
W pubach, dyskotekach i klubach młodzieżowych największych polskich miast pojawił się nowy narkotyk - mefedron.

- Do niedawna brało się kokainę czy ecstasy, teraz coraz więcej moich znajomych przerzuca się na "mefę", bo jest silniejsza, a do tego tania - mówi Darek spod Wołomina.
Jednak największą "zaletą" mefedronu jest to, że w Polsce jest traktowany jak dopalacz. Handel nim i zażywanie go są więc legalne.

Darek spod Wołomina z nowym narkotykiem zetknął się podczas zeszłorocznych wakacji. Pracował wtedy w Szwecji. Poszedł na imprezę, podczas której młodzi Szwedzi poczęstowali go białym proszkiem. Wciągał go nosem, jak w amerykańskich filmach. Gdy się rano obudził, chciał wziąć kolejną działkę. Wytrzymał tylko do wieczora.

- Mefedron wprowadza mózg i całe ciało w stan takiej euforii, że nie sposób nie wziąć kolejnej działki - mówią ci, którzy go spróbowali. Zdaniem lekarzy już pierwsze zażycie tego narkotyku może powodować uzależnienie psychiczne. Odurzeniu towarzyszy uczucie przyjemności, znika zmęczenie, człowiek staje się bardzo rozmowny, szuka towarzystwa.

Dziś Darek przez jeden weekend potrafi wciągnąć nawet 6-8 działek. Z uzupełnieniem zapasów nie ma problemu, bo mefedron nie jest w Polsce zakazany. - Zamawiam przez internet. Jest kilka polskich sklepów, które sprzedają "mefę" - opowiada. Za gram narkotyku trzeba zapłacić ok. 80 zł. Podobnie mefedron kosztuje w Europie - od 15 do 20 euro (60-80 zł).

Dlaczego mefedron, chociaż tak niebezpieczny, jest w Polsce legalny? Bo i lekarze, i policja niewiele o nim jeszcze wiedzą. Polscy policjanci, słysząc o mefedronie, wzruszają ramionami. Nie wiedzą, co to takiego, a poza tym nie zajmują się ściganiem handlu legalnymi produktami.

- Mefedron to pochodna efedryny, używanej dość powszechnie w lekach. Niestety, nasza wiedza o tej substancji jest jeszcze mała - tłumaczy prof. Jerzy Ventulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

Mefedron powstał kilka lat temu w laboratorium izraelskiej firmy Neorganics, zajmującej się produkcją dopalaczy. W Europie pojawił się w zeszłym roku, właśnie jako dopalacz. Wiedza o jego niszczącym działaniu na organizm człowieka ma charakter wyłącznie empiryczny, bo jak dotąd nie opublikowano żadnego naukowego raportu o szkodliwości mefedronu. Udokumentowano za to dwa przypadki śmierci nastolatków, które wywołała ta substancja. W maju ub. roku, po tygodniu śpiączki wywołanej zażyciem narkotyku, zmarł 18-letni Duńczyk. Kolejną śmiertelną ofiarą mefedronu jest 18-letnia Szwedka ze Sztokholmu, która 14 grudnia 2008 r. zmarła z przedawkowania. Nazajutrz po tej tragedii mefedron został w Szwecji zakazany.

Mimo to narkotyk jest w Szwecji coraz bardziej popularny. Problem jest tak poważny, że w poniedziałek czołowy szwedzki dziennik "Svenska Dagbladet" poświęcił mu pierwszą stronę.
Drugim poza Szwecją krajem, w którym nie wolno handlować mefedronem i go zażywać, jest Izrael. Nad kryminalizacją narkotyku zastanawiają się władze Danii, Wielkiej Brytanii, Australii oraz Nowej Zelandii.

O niebezpiecznej substancji nie słyszał na razie Piotr Jabłoński, dyrektor Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. - Takich substancji niestety będzie coraz więcej. Są tworzone, jak wszystkie dopalacze, jako substytuty innych narkotyków - ocenia Jabłoński.

Prof. Ventulani traktuje problem bardzo poważnie. - Tego typu substancje, nazywane design drug, do których należy również ecstasy, będą pojawiać się tak długo, aż nie przestaniemy spychać narkotyków do podziemia. Przez pewien czas mefedron będzie legalny, a jeśli okaże się skuteczny, to nawet po jego zakazaniu utrzyma się na rynku - uważa prof. Ventulani.

Przy wsparciu rządu Biuro pracuje nad ustawą, która podobne substancje pozwoli wprowadzać na listę zakazanych środków w ciągu kilku dni. Miałyby być zakazane na określony okres, np. na rok. Pozwoliłoby to ocenić realną szkodliwość używki. - Ustawa mogłaby powstać w ciągu pół roku - twierdzi Jabłoński.

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nyc
Izrael produkuje i sprzedaje innym krajom ale w Izraelu zazywanie jest nielegalne? kuźwa Mac o co chodzi? chyba tylko o to żeby się inni potruli!
n
nyc
Izrael produkuje i sprzedaje innym krajom ale w Izraelu zazywanie jest nielegalne? kuźwa Mac o co chodzi? chyba tylko o to żeby się inni potruli!
P
Pharmf842
Very nice site!
P
Pharmd891
Hello! edadfbd interesting edadfbd site!
k
kokolino
koko ty jestes pojeb i jeszcze wpadniesz w te sidła
g
gosci
najlepszy mef
mefedron.otwarte24.pl
m
mefedron .
uzaleznia..wiem to po sobie dziennie biore mefa kilka nawet kilka razy...niby faza trzyma 45mi..czasem dluzej ale to uzaleznia... biore to od 6miechow... moj pierwszy raz nastepnego dnia pociagnal mnie do kolejnego i tak sie potoczylo...
c
cornella
Kami - brawo , rozsądny glos w tej sprawie. zyjemy w państwie nadgorliwie tępiącym wszelkie substancje psychoaktywne. wynika to z niewiedzy i nieświadomosci w sprawie zjawiska narkomanii a sporadycznego użytkowania. W Smart Shopach wcale nie kupują jedynie zakapturzone małolaty - wiele razy spotkalam tam dorosłych ludzi, ktorzy mogliby być moimi rodzicami, kupujących te same uzywki co ja. alkohol jest zrodlem najbardziej negatywnych zjawisk społecznych, jedna patologia ciagnie za sobą drugą, cierpią równiez niepijący, rodziny alkoholików. Moze moj głos nie bedzie obiektywny, ale coz - mam do niego prawo. Pomyslcie równiez ile osob ginie codziennie w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowcow, czy z innych powodów, niekoniecznie związanych z uzywkami , zanim zaczniecie znów podawać przyklady na to, jak niebezpieczne są dopalacze.
F
FlyHigh Team
można kupić na www.flyhigh.biz.pl najwyższa jakość, atrakcyjna cena
l
luks
po pierwsze - na jakiej podstawie uwazacie, ze mefedron jest szkodliwy, skoro nie przeprowadzono nad nim zadnym badan?
po drugie - uzaleznia psychicznie? jakie to ma znaczenie wobec braku danych dotyczacych jego szkodliwosci? czy ktos robi afere, ze niektorzy pija dziennie po 6-8 kaw?
po trzecie - polecam zapoznac sie z definicja slowa narkotyk. ani mefedron, anie wiekszosc tak zwanych dopalaczy narkotykami nie sa.
po czwarte - kryminalizacja i nagonka na substancje psychoaktywne, sa glownymi czynnikami wywolujacymi spoleczne problemy zwiazane z narkotykami. heroinista nie kradnie dlatego ze cpa - kradnie dlatego, ze nie moze legalnie dostac substancji ktorej potrzebuje. gangi narkotykowe zabijaja rocznie tysiace ludzi, miliony dolarow ida na lapowki dla policji, prokuratury, politykow - a nielegalny handel kwitnie. narkotyki byly zawsze i zawsze beda. dopoki nie beda legalne, beda stanowily olbrzymi problem,.
w
wiolka
a to ciekawe,że w Izraelu zakazuje się min handlować. Najlepiej wyniszczyć inny naród, a wtedy my będziemy żyć i rządzić.
H
Hopar
co to jest? czy w tej redakcji wszyscy padły na głowę?! Artykuł skonstruowano jak klasyczny marketing szeptany, zapewnia się że specyfik, jest legalny, twierdzi się że niema dowodów że szkodzi organizmowi, uzależnia, ale mniejsza z tym, skoro po artykule czytelnik ma wrażenie że nie jest szkodliwy, ba nawet stosowany w wielu lekach! Zastosowano również słowa kluczowe: "po zastosowaniu znika zmęczenie", "jesteś towarzyski i rozmowny", "wciągasz jak aktorzy w filmach", "policja nie zajmuje się ściganiem". Tyle dobrze że nie określono go mianem suplement diety! Nawet cenę podano! Niema tylko adresu konkretnego sprzedawcy, ale trochę logiki i da się znaleźć z 15 stron w necie. Reklamujecie narkotyk który wasze dzieci będą brali, idioci!
k
kami
państwo z "Polski" chyba sztucznie "podkręcają" temat, żeby przyciągnąć czytelnika. Zaściankowy beton. "Narkotyk" to mocne słowo. To dopalacz, tak jak poprzednie, odnośnie których była taka wieeeelka wrzawa. A takim pieniaczom jak ci ludzie co wysmarowali ten żenujący artykulik trzeba powtarzać do znudzenia - za alkohol naprawdę warto się wziąć. Niech jego zdelegalizują - wyrządza dużo więcej szkód, jak się obiektywnie na to spojrzy.
Wróć na i.pl Portal i.pl