Dziś znowu mleko za oknem. Po dziesięciu minutach marszu kurtka śmierdzi jak z wędzarni, w gardle coś drapie i zaczyna boleć głowa - relacjonuje Czytelnik.
Na dowód swoich odczuć przesłał zdjęcia pokazujące, jak nocą wygląda Żywiec.
Gęsta śmierdząca mgła spowija całą okolicę.
Według wskazań urządzeń pomiarowych, w nocy z soboty na niedzielę w Żywcu wartość dopuszczalna pyłu zawieszonego została przekroczona aż pięciokrotnie. A to i tak nie rekord. Bywały takie noce, gdy chwilowe stężenia dopuszczalne mierzone w Żywcu w stacji przy ul. Kopernika przekroczone były 12-krotnie.
CZYTAJ KONIECZNIE:
SMOG W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM: POMIARY 5.2.2017 ZOBACZ WYNIKI I NIE WYCHODŹ Z DOMU
Korzystając z aplikacji mobilnych mierzących smog możemy się naocznie przekonać o chwilowych stężeniach smogu. Tak było w nocy z 4 na 5 lutego.
Według WIOŚ w Katowicach, który w sobotę wydał powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, najgorsza sytuacja miała miejsce właśnie w powiecie żywieckim. Jakość powietrza w Kotlinie Żywieckiej, ze względu na poziom pyłu zawieszonego była bardzo zła.
Jaka będzie niedziela?
WIOŚ w Katowicach prognozuje: jakość powietrza będzie zła, a lokalnie bardzo zła.
Debata smogowa w Dzienniku Zachodnim
Co robić w sytuacji zagrożenia smogiem?
Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW