Spis treści
Sondaż poparcia: KO przed PiS i Konfederacją
Z najnowszego sondaż United Surveys dla portalu wp.pl wynika, że wybory parlamentarnego wygrałaby Koalicja Obywatelska, na którą chce zagłosować 32,1 proc. respondentów. Jest to wzrost o 0,1 punkt proc. w porównaniu z analogicznym badaniem z końca stycznia.
Drugie miejsce zajmuje Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskuje 30 proc. poparcia. To mniej o 0,3 punktu proc. niż w poprzednim badaniu.
Na trzecim miejscy znalazłaby się Konfederacja, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 12,8 proc. badanych. To wynik taki sam, jak w sondażu przeprowadzonym pod koniec stycznia.
Jakie poparcie mają inne partie?
Na kolejnych pozycjach znalazłyby się:
Trzecia Droga (z poparciem wynoszącym 8,3 proc., spadek o 0,1 pp.),
Lewica (z poparciem 7,1 proc., spadek o 1,1 pp.),
Partia Razem (1,0 proc., wzrost o 0,5 pp.).
Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 8,7 proc. pytanych. Oznacza to, że niezdecydowanych jest więcej o o 0,9 punktu proc.
Mandaty w Sejmie. KO, Trzecia Droga i Lewica z większością
W przeliczeniu na mandaty w Sejmie, wyniki sondażu wskazują na to, że żadna partia nie zdobyłaby samodzielnej większości.
Z kalkulatora przygotowanego przez prof. Jarosława Flisa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wynika, że najwięcej mandatów zdobyłaby KO – 179 mandatów. To o 22 mandaty więcej niż uzyskała w wyborach, które odbyły się 15 października 2023 roku.
PiS według prognozy mogłoby liczyć tylko na 166 mandatów, co oznacza spadek o 28 mandatów. W wyborach parlamentarnych wprowadziło do Sejmu 194 posłów.
Konfederacja zdobyłaby 59 mandatów, Trzecia Droga – 31, a Lewica – 24.
Taki układ sił pozwoliłby KO, Trzeciej Drodze oraz Lewicy tworzyć rząd koalicyjny. Łącznie ugrupowania miałyby 234 posłów.
Badanie United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 8-9 lutego 2025 r. Metodologia badania obejmowała techniki CATI (Computer-Assisted Telephone Interviewing) oraz CAWI (Computer-Assisted Web Interviewing). Próba badawcza wynosiła 1000 respondentów, co pozwala na uzyskanie reprezentatywnych wyników dla dorosłej populacji Polski. Porównanie wyników uwzględnia różnice względem poprzedniego badania, które zostało przeprowadzone w dniach 24-26 stycznia 2025 roku.