Sopot. Biblioteka odnotowała w 2022 roku więcej czytelników
Biblioteka Sopocka w 2022 roku zorganizowała prawie 1,2 tys. wydarzeń, a w tym zawierają się m.in. spotkania autorskie, warsztaty, pokazy filmowe, wernisaże, pokazy filmowe, a także zajęcia ruchowe. W aktywnościach udział brało ponad 26 tys. uczestników. W 2021 roku biblioteka organizowała trzy razy mniej wydarzeń, ale było to ściśle związane z pandemią koronawirusa i restrykcjami w Polsce.
ZOBACZ TAKŻE: Remont Biblioteki Kaszubskiej w Rumi na półmetku. Zobaczcie zdjęcia z wewnątrz obiektu
Sopoccy uczestnicy byli w sopockiej filii aż 127 tys. razy. W ciągu wszystkich wizyt wypożyczono 75 252 książki w formie papierowej i dodatkowo 5 236 w formie audiobooków, filmów, e-książek i czytników. Rok wcześniej było to zaledwie 52 327 wydawnictw tradycyjnych, ale tytuły elektroniczne pobrano aż 13 495 razy.
Jubileusze Biblioteki Sopockiej
Biblioteka Sopocka miała powody do świętowania w ubiegłym roku. Obchodziła w nim zarówno swoje 75-lecie, jak i 275. rocznicę urodzin swojego patrona, Józefa Wybickiego. W ramach jubileuszu odbyły się m.in. dwa spotkania autorskie i debata z Magdaleną Grzebałkowską, Magdaleną Kicińską i Jakubem Żulczykiem w roli gości.
Jedną z najbardziej popularnych akcji był projekt "Poczytaj mi". W ramach tego zaproszono znanych aktorów, którzy wspólnie z bibliotekarzami zagłębiali się w klasykę literatury polskiej i światowej. W akcji brali udział Robert Więckiewicz, Katarzyna Figura, Krzysztof Gosztyła, Agnieszka Kunikowska, Leszek Lichota i Mirosław Baka.
Co działo się w Bibliotece Sopockiej w 2022 roku?
Drugą akcją całoroczną był projekt "Przejęzyczeni. Klasyka: Reaktywacja", w skład którego wchodziło aż 15 wydarzeń. Czytelnicy na warsztatach, dyskusjach czy też spotkaniach autorskich mogli dowiedzieć się o nowoczesnym podejściu do literatury oraz pracy tłumaczy. Gośćmi Biblioteki Sopockiej byli Wojciech Charchalis, Jarosław Mikołajewski, Kaja Gucio oraz Tomasz Gałązka.
To nie jedyne wydarzenia organizowane przez filię w Sopocie. Czytelnicy mogli też uczestniczyć w poświęconych reportażom spotkaniach autorskich pt. Czarne Fakty, projekcie comiesięcznych zajęć w ramach Teatru przy Stole oraz pierwszej edycji Festiwalu Literatury Fantastycznej Wieloświaty. Podczas "Letnich spacerów z Kotem" można było poznać zakątki miasta razem z... Tomaszem Kotem.
Nie brakowało też inicjatyw skierowanych dla dzieci - Biblioteka Najmłodszych - oraz dla tych dojrzałych już mieszkańców Sopotu - Miasto Seniora. To pierwsze skupiało się na rozwoju dziecka z wykorzystaniem twórczości artystycznej czy też nowych mediów. Miasto Seniorów to z kolei projekt, który był kontynuacją poprzednich edycji i zdobył w minionym roku III miejsce w kategorii "Najlepsze Wydarzenie" w konkursie Sopockie Perły 2022.
