Ile osób odwiedziło Muzeum Sopotu w 2022 roku?
W instytucjach kulturalnych 2022 rok był głębokim oddechem po okresie pandemii. Nie inaczej było w przypadku Muzeum Sopotu, który zorganizował liczne wydarzenia kulturalne, a z jego oferty skorzystało prawie 14 tys. osób. Jedną z inicjatyw, która cieszyła się największym zainteresowaniem, była otworzona w marcu wystawa poświęcona SopotPlast, czyli zakładom działającym na terenie kurortu w latach 1957-1993. W ekspozycji pokazano przedmioty wyprodukowane przez spółkę - torby podróżne i plażowe, damskie torebki czy też plastikowe kapturki. Wystawie towarzyszyły wspomnienia byłych pracowników i materiały z archiwum zakładowego.
Drugą dużą atrakcją była wystawa czasowa pt. "Wczasy na wybrzeżu to najprzyjemniejszy wypoczynek". Ekspozycja otwarta pod koniec czerwca skupiła się na tematyce wypoczynku w Sopocie w okresie powojennym i działającemu w Polsce od 1949 r. Funduszowi Wczasów Pracowniczych. Tutaj zwiedzający mogli obejrzeć archiwalne kroniki filmowe, obiekty ze zbiorów Muzeum Sopotu i kolekcji prywatnych.
Piękne Brodwino oraz cykl koncertów
Koniec 2022 roku stał w Muzeum Sopockim pod znakiem cyklu dzielnic. Tym razem była to wystawa zatytułowana "Brodwino. Najpiękniejsza dzielnica Sopotu". Goście mogli zapoznać się z historią osiedla powstałego w latach 70. XX wieku, a w ekspozycji wykorzystano zdjęcia z prywatnych zbiorów sopocian, kolekcji Muzeum Sopotu oraz materiały zebrane podczas kwerendy archiwalnej i bibliotecznej.
Muzeum Sopotu nie ograniczyło się jednak do samych wystaw. Sopocianie mogli uczestniczyć w cyklu koncertów letnich w ogrodzie "Swingujące 3-miasto" i wziąć udział w wykładach historycznych w ramach cyklu "Bliżej Historii". Wspólnie ze Skansenem Archeologicznym Grodzisko i Urzędem Miasta Sopotu zorganizowało konferencję naukową pt. "Dzieje Sopotu".
Jeśli chodzi o publikacje, w 2022 roku czytelnicy dostali opracowanie "Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje architektoniczne Wilhelma Lippkego". To tytuł podejmujący temat architektury Sopotu oraz postaci, która miała ogromny wpływ na dzisiejszy wygląd miasta. Dodatkowo opublikowano pierwszą część przewodnika "Pozdrowienia z Sopotu", która została opracowana na podstawie pocztówek i kart pocztowych prezentujących widoki uzdrowiska z XIX i XX wieku.
