W niedzielę w Kopicach hucznie obchodzono 176 urodziny Joanny Gryczik von Schomberg – Godula hrabiny Schaffgotsch. Właścicielka kopickiego pałacu zwana jest Śląskim Kopciuszkiem. Skromna dziewczyna została adoptowana przez bogatego przemysłowca, wyszła za mąż za hrabiego, słynęła z działalności dobroczynnej.
Grupa miłośników historii od roku zbiera pieniądze na renowację mauzoleum rodu Schafftogsch na cmentarzu w Kopicach. Udało im się wpisać mauzoleum do rejestru zabytków, a potem uzyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 300 tys. złotych dofinansowania. Warunkiem wypłat jest jednak 10 procentowy wkład własny.
Grupa pieczołowicie wypracowuje te pieniądze na takich akcjach społecznych jak ta w ostatnią niedzielę. Na licytacji wystawiono min. płyty Kamila Bednarka i Grzegorza Poloczka, odręcznie napisany przez Grzegorza Poloczka tekst piosenki „Serce Karola Goduli”, książki profesor Doroty Simonides, Henryka Wańka, Gabriela Tobora, czy Arkadiusza Kuzio-Podruckiego.
- Zebraliśmy w niedzielę 2,5 tys. złotych, a od początku naszego działania już 20 tys. zł - mówi Maciej Mischok, jeden z inicjatorów akcji. - Moim skromnym marzeniem jest zebranie w tym roku łącznie 30 tysięcy złotych.
Pieniądze będą przeznaczone min. na remont dachu i zabezpieczenie mauzoleum przed wilgocią. Dodatkową atrakcją niedzielnej akcji była wystawa o losach Joanny Gryczik hr. Schaffgotsch, opracowana przez Irenę Twardoch i Bogusława Poważa z Towarzystwo Miłośników Orzegowa.
Przyjechały także delegacja z Regionalnego Instytut Kultury w Katowicach i grupa mieszkańców Rudy Śląskiej.
Na koniec akcji wystąpił chór Grotkovia i Nysa Gospel Choir, z zespołem instrumentalnym Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie, pod kierownictwem artystycznym prof. Piotra Barona.
OPOLSKIE INFO - 27.04.2018