Obniżka cen gazu o 35 proc. w stosunku do cen z początku roku
Spółka PGNiG Obrót Detaliczny poinformowała, że obniżyła o 10 proc. cennik "Gaz dla Biznesu" nr 9. Poprzednia obniżka z 14 stycznia wynosiła 25 proc. To oznacza, że nowe ceny będą teraz o 35 proc. niższe w stosunku do poziomu sprzed 14 stycznia. Niższe ceny, jak zapowiedziano, będą obowiązywać do 31 marca.
Kto będzie płacił mniej za gaz
PGNiG Obrót Detaliczny wskazuje też, że lutowa obniżka nie obejmuje odbiorców, którzy rozliczają się na podstawie cen innych niż wynikające z cennika "Gaz dla Biznesu" nr 9, określonych w czasowych aneksach czy przyjętych ofertach specjalnych.
Obniżka dotyczy ceny netto paliwa gazowego bez akcyzy. „Są nią objęci automatycznie wszyscy odbiorcy podlegający rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe na podstawie cen określonych w zmienionym cenniku, w okresie obowiązywania obniżki” - informuje PGNiG Obrót Detaliczny.
Skorzystanie z obniżki nie wymaga od odbiorców podjęcia jakichkolwiek działań, a ceny uwzględniające obniżkę będą automatycznie stosowane przez sprzedawcę w rozliczeniach z odbiorcami.
Spółka już styczniową obniżkę tłumaczyła m.in. spadkiem cen na europejskich giełdach. Klientów biznesowych nie obowiązują - tak jak w przypadku gospodarstw domowych - taryfy na gaz, zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Firmy muszą płacić za gaz zgodnie z zasadami wolnego rynku.
- PGNiG błyskawicznie reaguje na zmiany zachodzące na rynku, dbając o dobre wyniki spółki oraz mając na względzie interes swoich klientów – powiedział w komentarzu dla PAP wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Kolejny spadek cen gazu przedsiębiorcy z pewnością przyjmą z dużym zadowoleniem. Niektórzy z nich, m.in. restauratorzy, hotelarze czy właściciele piekarni, na początku roku otrzymywali rachunki wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, podczas gdy – jak tłumaczyli - jeszcze kilka miesięcy temu płacili jedynie kilka tysięcy złotych za gaz wykorzystywany w działalności biznesowej.
Spółka PGNiG Obrót Detaliczny przypomina, że w ramach drugiej odsłony tzw. tarczy antyinflacyjnej od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku została obniżona stawka podatku VAT na gaz ziemny z 8 proc. na 0 proc., a na energię elektryczną - z 23 proc. do 5 proc. Od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. zmniejszona została stawka akcyzy na energię elektryczną do kwoty 4,60 zł za megawatogodzinę (MWh).
