Spotkanie liderów Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie. Prezydent Duda: Nasze stanowisko przeważyło w decyzjach unijnych

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Spotkanie liderów Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie. Prezydent Duda: Nasze stanowisko przeważyło w decyzjach unijnych
Spotkanie liderów Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie. Prezydent Duda: Nasze stanowisko przeważyło w decyzjach unijnych fot. adam jankowski / polska press
Polska rozpoczyna dziś swoje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Z tej okazji przedstawiciele państw V4 przyjechali do Warszawy. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że sojusz czterech państw potrafi realnie wpływać na politykę Unii Europejskiej, czego przykładem była m.in. kwestia relokacji uchodźców.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek w Belwederze z szefami rządów państw należących do Grupy Wyszehradzkiej (V4). Na briefingu prasowym, tuż po przywitaniu premierów Cech, Słowacji i Węgier polski prezydent podkreślił, że dziś nasz kraj obejmuje przewodnictwo w zrzeszeniu czterech państw Europy Środkowej.

Powrót na właściwe tory

Prezydent Andrzej Duda mówił, że rozpoczynającej się właśnie polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej przyświeca hasło „Powrót na właściwe tory”. - Dziękuję za obecność szanownych panów premierów i mam nadzieję, że nadchodzący rok upłynie na bardzo dobrej współpracy oraz konstruktywnym wysiłku Czech, Słowacji, Węgier i Polski – mówił.

Przymusowa relokacja

Duda zaznaczył, że „zwłaszcza ostanie lata pokazały”, iż Grupa Wyszehradzka „potrafi w decydujący sposób wpływać na europejski konsensus, nawet wbrew woli wydawałoby się najsilniejszych”. - Tak było choćby w kwestii problemu przymusowej relokacji uchodźców. W tej sprawie jako Grupa Wyszehradzka odnieśliśmy sukces, bo nasze stanowisko przeważyło w decyzjach unijnych. Stało się tak dlatego, że zachowaliśmy naszą spójność i asertywność, mimo ogromnej presji jaka była na nas wywierana. To my od samego początku mieliśmy w tej sprawie rację i mieliśmy odwagę te rację w sposób zdecydowany przedstawiać i to jest nasza wielka wartość – mówił prezydent.

Dodał, że temat relokacji uchodźców znów powraca na unijną wokandę. – Uważam, że w dobie powracającego kryzysu migracyjnego naszym zadaniem podstawowym, jest po pierwsze zagwarantowanie bezpieczeństwa naszym obywatelom, poprzez zapewnienie bezpieczeństwa granic Europy i granic naszych państwa. Po drugie udzielenie pomocy w miejscach konfliktów i problemów, które są bezpośrednim źródłem migracji, po trzecie poszukiwanie pokojowych rozwiązań wojen czy niedostatków żywności, będących pierwotnymi przyczynami większości fal migracyjnych, z których korzystają siatki przestępcze zajmujące się przemytem ludzi – mówił prezydent.

Zdaniem Dudy „koncepcja przymusowej relokacji nie realizuje żadnego z tych zadań”. - Powoduje wyłącznie pogłębienie problemów i jeszcze większą opresyjność polityki europejskiej przymuszającej ludzi do przemieszczania się i osiedlania wbrew ich woli oraz wbrew woli państw przyjmujących, a w szczególności ich społeczeństw – stwierdził.

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl