Prezydent Rosji Władimir Putin i jego białoruski odpowiednik Aleksander Łukaszenka kontynuują rozmowy w sobotę w czarnomorskim kurorcie Soczi, do którego Łukaszenka przybył w piątek - poinformował agencję TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
W piątek Putin i Łukaszenka przeprowadzili rozmowy w rezydencji prezydenta Rosji w Soczi. Podczas rozmów w szczególności Putin zaprosił swojego odpowiednika do kąpieli w morzu, zwracając uwagę, że woda robi się coraz cieplejsza. W swojej odpowiedzi Łukaszenko podziękował Putinowi za zaproszenie do kąpieli w morzu.
Służba prasowa Kremla podała wcześniej, że podczas rozmów 28 maja prezydenci Rosji i Białorusi planowali skupić się na rozwoju stosunków dwustronnych w przyszłości oraz na projektach obu krajów w dziedzinie handlu, gospodarki, energetyki, kultury i pomocy humanitarnej oraz dalszą integracją w ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.
Na początku spotkania Putin zaznaczył, że spotkanie zostało zaplanowane przed awanturą z porwaniem samolotu Ryanair z opozycjonistą-dziennikarzem Romanem Protasiewiczem na pokładzie.
Łukaszenko powiedział Putinowi przed piątkową częścią spotkania na szczycie za zamkniętymi drzwiami, że w czarnym neseserze przyniósł „jakieś dokumenty” na temat aktualnych wydarzeń na Białorusi. Według Łukaszenki „trwają próby powrotu sytuacji do poziomu z sierpnia ubiegłego roku”. Przed rozmowami rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zaznaczył, że Łukaszenko będzie miał okazję szczegółowo poinformować Putina o okolicznościach i przyczynach "incydentu z samolotem Ryanair".
Jak podały media, podczas spotkania zapadła ostateczna decyzja w sprawie zapłaty Białorusi drugiej transzy kredytu od Rosji. Mowa jest o 500 mln dolarów.
Tymczasem w całej Polsce w sobotnie popołudnie protestowali zwolennicy Romana Protasiewicza aresztowanego podstępnie przez reżim na Białorusi.
Akcja poparcia wolnej Białorusi miała też miejsce w innych krajach. Odbywała się ona pod hasłem #StandWithBelarus.
W sobotę USA zdecydowały o nałożeniu sankcji na Białoruś. 3 czerwca 2021 roku Stany Zjednoczone ponownie nałożą pełne sankcje blokujące na dziewięć białoruskich przedsiębiorstw państwowych, którym wcześniej udzielono ulg w ramach serii zezwoleń generalnych Departamentu Skarbu. W wyniku tego środka osoby ze Stanów Zjednoczonych nie będą mogły angażować się w transakcje z tymi podmiotami, ich majątkiem lub udziałami w majątku.
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że Stany Zjednoczone, we współpracy z UE oraz innymi partnerami i sojusznikami, opracowują listę ukierunkowanych sankcji wobec kluczowych członków reżimu Łukaszenki w związku z trwającymi nadużyciami praw człowieka i korupcją, fałszowaniem wyborów w 2020 r. oraz wydarzeniami 23 maja 2021 r. (porwanie samolotu Ryanair).
Departament Stanu wydał ostrzeżenie o zakazie podróżowania na poziomie 4 skierowane do obywateli USA, wzywając ich, aby nie podróżowali na Białoruś. Jednocześnie Federalna Administracja Lotnicza wydała zawiadomienie ostrzegające amerykańskich przewoźników pasażerskich o zachowaniu szczególnej ostrożności przy rozważaniu lotów w białoruskiej przestrzeni powietrznej.
