Spis treści
Ustawa ws. związków partnerskich jest gotowa
Katarzyna Kotula w TVP Info poinformowała, że ustawa i jej założenia są gotowe. – Debata o aborcji trochę nam spowolniła rozmowy polityczne na temat szczegółów zapisów tej ustawy.(...) Rozmawiamy dzisiaj głównie z PSL, Trzecią Drogą szeroko pojętą, chociaż wewnątrz Trzeciej Drogi jest Polska 2050, która te rozwiązania popiera – mówiła.
Ministra wskazała, że będzie to projekt rządowy. – Będziemy w tym tygodniu decydować, czy tę ustawę już w tym tygodniu złożyć – dodała.
W koalicji jest kwestia sporna
Zaznaczyła, że jedyną sporą kwestią jest tzw. przysposobienie. Dopytana wyjaśniła, że chodzi o sytuację, w której dzieci wychowują się w tzw. tęczowych rodzinach i mają biologiczną matkę albo biologicznego ojca. – Chodzi o to, żeby druga osoba miała prawa, ale przede wszystkim też obowiązki wobec tego dziecka i żebyśmy zagwarantowali dziecku bezpieczeństwo – powiedziała.
Ministra ds. równości dodała, że PSL jest „sceptyczny wobec tego rozwiązania”, a ona nie rozumie, dlaczego. – Moim zdaniem to jest ustawa o bezpieczeństwie osób, które ze sobą żyją od lat razem, wychowują dzieci, wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe – dodała.
Jak zagłosuje Polska 2050?
Przewodniczący Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia podkreślił w środę, że kwestia wprowadzenia związków partnerskich nie jest częścią umowy koalicyjnej Trzeciej Drogi. Dodał, że osobiście prawdopodobnie zagłosuje za ich wprowadzeniem. Hołownia podkreślił jednocześnie, że „każdy będzie głosował zgodnie z własnym sumieniem”. – Niechże wreszcie ktoś położy ustawę w tej sprawie – dodał.
Stanowcze słowa prezesa PSL
Według prezesa PSL, wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza projekt w tej sprawie powinien być poselski, nie rządowy.
– Nie zagłosuję za statusem małżeństw dla związków homoseksualnych i nie zagłosuję za przysposobieniem dzieci i za adopcją. Będę przeciwny, mówiłem to zawsze wyraźnie – zadeklarował. Zaznaczył przy tym, że jest to jego osobista opinia. Dodał, że do rozważenia są sprawy dziedziczenia i dostępu do informacji medycznej przez osoby zawierające związek partnerski.
Ustawa o związkach partnerskich w „stu konkretach” KO
Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich było jednym ze stu konkretów na pierwsze sto dni rządów, jakie w czasie kampanii wyborczej ogłosiła Koalicja Obywatelska. Poparcie dla związków partnerskich deklarowały w kampanii również inne partie wchodzące w skład obecnej koalicji, a Lewica opowiadała się także za małżeństwami jednopłciowymi.
