Sprawdziliśmy, które kierunki gwarantują zdobycie pracy

Maria Mazurek
Jeśli chcesz mieć pracę, studiuj metalurgię albo górnictwo na AGH. I zapomnij o etnografii
Jeśli chcesz mieć pracę, studiuj metalurgię albo górnictwo na AGH. I zapomnij o etnografii Andrzej Banaś
Jaki kierunek studiów wybrać, żeby nie zostać bezrobotnym magistrem? Najnowsze badania losów absolwentów wykonane przez największe krakowskie uczelnie wykazują, że wciąż najbardziej poszukiwani na rynku pracy są informatycy, matematycy, ekonomiści i absolwenci kierunków technicznych. Blisko 90 proc. z nich pół roku po zakończeniu studiów ma pracę, mogą też liczyć na najlepsze zarobki - na starcie ok. 3 tys. złotych. Z humanistów najlepiej radzą sobie filolodzy posługujący się mało popularnymi językami.

Czytaj także:

Pełne raporty losów absolwentów, którzy w 2010 roku obronili pracę magisterską, publikuje Akademia Górniczo-Hutnicza (na próbie blisko dwóch tysięcy absolwentów) i Uniwersytet Jagielloński (na próbie blisko trzech tysięcy absolwentów). Częściowe wnioski z badań przekazały nam Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Pedagogiczny i Politechnika Krakowska.

UEK, PK i AGH mają podobne wskaźniki liczby absolwentów, którzy pół roku po obronie dyplomu mieli pracę - w przypadku tych uczelni jest to ok. 80 proc., przy czym cztery na pięć z nich wykonuje pracę w wyuczonym zawodzie. Gorzej wypada w tym zestawieniu Uniwersytet Jagielloński - pół roku po uzyskaniu dyplomu pracę ma 71 proc. absolwentów.

Ale o ile absolwenci uczelni technicznych, bez względu na ukończony kierunek, radzą sobie w miarę podobnie, o tyle w przypadku UJ kluczowe znaczenie ma to, na jakim wydziale studiowaliśmy. Na brak ofert pracy narzekać nie mogą informatycy, fizycy, matematycy i filolodzy, szczególnie ci władający mniej popularnymi językami, jak czeski, szwedzki, portugalski, węgierski. Pracę ma od blisko 90 do nawet 100 proc. absolwentów tych kierunków.

Ania Gołembiewska, absolwentka filologii węgierskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, potwierdza, że znajomość "dziwnych" języków jest w cenie. - Większość z nas jeszcze w trakcie studiów zarabiała na znajomości języka. Pracodawcy sami się do nas zgłaszali; odwiedzali naszą katedrę lub wysyłali oferty przez portale społecznościowe - opowiada.

Jeszcze lepiej radzą sobie absolwenci informatyki, matematyki i ekonomii. Zarabiają też najwięcej - średnio 3-4 tys. brutto tuż po zakończeniu studiów lub jeszcze w trakcie nauki. Jakub Domrowski studiował informatykę na AGH. Już na trzecim roku studiów dostał dobrze płatną pracę.

- Może źle się stało, bo skupiłem się na zarabianiu, a nie edukacji i w konsekwencji przerwałem studia - tłumaczy. Nawet bez dyplomu zarabia jednak znacznie lepiej niż jego koledzy po wydziale historycznym na UJ. Co piąty z nich pół roku po zakończeniu studiów ani nie pracuje, ani nie kontynuuje nauki. A ci, którzy mają pracę, zarabiają w większości równowartość pensji minimalnej. W szczególnie złej sytuacji są młodzi ludzie po etnografii (40 proc. z nich nie ma pracy) i kulturoznawstwie (60 proc). Duże bezrobocie zauważamy też wśród absolwentów biologii i geologii.

Te statystyki nie dziwią Kazimierza Sedlaka, specjalisty od rynku pracy. - Rynek nie nasycił się jeszcze informatykami i inżynierami. W dobrej sytuacji są też absolwenci matematyki i fizyki - choć ich zawody wydają się "szkolne", to również są oni poszukiwani jako analitycy giełdowi czy pracownicy bankowości - tłumaczy. Sedlak poleca, żeby wybierając kierunek studiów, analizować trendy rynkowe, oferty pracy czy właśnie publikowane przez uczelnie raporty losów absolwentów.

- Niestety, uczelnie reagują mało elastycznie na zmieniający się rynek pracy, stąd "płodzenie" tak ogromnej liczby dziennikarzy, politologów, specjalistów od marketingu i zarządzania czy Unii Europejskiej. A to są raczej kierunki, po których albo ma się sporo szczęścia, albo się dokształca, albo klepie biedę - podkreśla.

Kazimierz Sedlak potwierdza też, że minęły czasy, kiedy sam fakt zdobycia dyplomu gwarantował nam prestiż i pieniądze.
- Studiowanie jednak się opłaca. Wciąż jest tak, że im wyższe wykształcenie, tym większe możliwości - kwituje.

10 kierunków, po których masz pracę

Informatyka - UJ, AGH, PK, UP
Ponad 90 proc. absolwentów pół roku po dyplomie ma pracę, większość z nich zaczyna zarabiać jeszcze podczas studiów. Świeżo upieczeni absolwenci zarabiają 3-4 tys. zł brutto.

Matematyka - UJ
Nie musimy się bać, że skończymy jako nauczyciele. Matematycy potrzebni są przede wszystkim w sektorze finansów i w bankowości.

Filologia czeska - UJ
Wszyscy absolwenci tego kierunku pół roku po obronie mieli pracę.

Filologia szwedzka - UJ
Jak wyżej.

Metalurgia - AGH
94 proc. absolwentów pracuje pół roku po obronie.

Elektrotechnika - AGH
93 proc. absolwentów ma pracę pół roku po obronie.

Ekonomia - UJ, UEK
Ok. 90 proc. absolwentów pracuje pół roku od obrony.

Budownictwo lądowe - PK
Rynek budowlany potrzebuje stałego dopływu kierowników budów i inspektorów nadzoru.

Górnictwo i geologia - AGH
Prawie 98% absolwentów pracuje w wyuczonym zawodzie. To najlepszy wynik na AGH.

Geodezja i kartografia - AGH
To kierunek, którego absolwenci pracę znajdują najszybciej. 63 proc. z nich już w pierwszym miesiącu po obronie.

***
Uczelnie badają losy absolwentów
Raporty o zawodowych losach absolwentów przygotowują biura karier uczelni. Absolwenci pytani są o zgodę na udział w badaniu. Pół roku po obronie wysłana jest do nich ankieta, w której znajdują się pytania m.in. o zatrudnienie i zarobki. Odpowiada na nie ok. 50 proc. wszystkich absolwentów. Są też zewnętrzne rankingi, np. "Kuźnia prezesów", która wskazuje, po której uczelni w Polsce jest najwięcej pracowników na kierowniczych stanowiskach. Ten ranking wygrywa AGH.

Wybierz Wpływową Kobietę Małopolski 2012 Zobacz listę kandydatek i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Ferie zimowe 2012. Zobacz, jak możesz je spędzić w Krakowie!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprawdziliśmy, które kierunki gwarantują zdobycie pracy - Gazeta Krakowska

Komentarze 35

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kapora
Szkoła Mydłowskiej w Warszawie - mają kilka kierunków i tam faktycznie przygotowują do pracy. Wiele zależy od tego, jakie macie oczekiwania, jakie kierunek was interesuje, ale na kosmetologię, dietetykę czy pedagogikę możecie iść w ciemno - sama jestem na kosmetologii, a na pozostałych mam znajomych.
D
Darko
A co z kierunkami medycznymi i pokrewnymi? Na specjalistów z tej branży i doktorów zawsze jest zapotrzebowanie. Ja aktualnie skończyłem 2 rok na fizjoterapii na Akademii Polonijnej i mam już praktyki, gdzie zagwarantowano mi pracę po studiach. Jestem niezmiernie zadowolony. Zarobki nie są złe jak na praktyki... Medycyna, fizjoterapia itp to nadal dobre kierunki.
E
Em
Bo ludzie w bankach nie parafią obsługiwać kalkulatorów ( nie wiem czy widziałeś kiedyś kalkulator złożony, który ma więcej funkcji niż komputer - w przenośni ), a ponadto baterie szybko się wyczerpują. Matematyk wszystko od razu podliczy w pamięci, nie potrzebuje kalkulatora. Oszczędność
a
atike
moim zdaniem przyszłościowy kierunek to bezpieczeństwo zdrowotne na wyższej szkole bezpieczeństwa, wiele różnych specjalistycznych specjalności, zajęcie terenowe i praktyczne.
f
fizyk
Ciekawy jestem na jakie stanowiska potrzeba tam matematykow. Przeciez matematyk nie m pojecia o finansach bo niby skad ... nie jest tego uczony. Jakby ktos mial jakies info na ten temat chetnie bym sie dowiedzial.
f
fizyk
Ciekawy jestem na jakie stanowiska potrzeba tam matematykow. Przeciez matematyk nie m pojecia o finansach bo niby skad ... nie jest tego uczony. Jakby ktos mial jakies info na ten temat chetnie bym sie dowiedzial.
f
fizyk
Ciekawy jestem na jakie stanowiska potrzeba tam matematykow. Przeciez matematyk nie m pojecia o finansach bo niby skad ... nie jest tego uczony. Jakby ktos mial jakies info na ten temat chetnie bym sie dowiedzial.
p
poken
Napiszcie proszę coś więcej na temat tego, jaki jest poziom nauczania u Mydłowskiej na dietetyce. Szukam odpowiedniego miejsca, gdzie mogę od przyszłego roku rozpocząć naukę, ale aktualnie mam ogromny problem. Niby uczelni dużo, ale jak człowiek pogada z ludźmi to się okazuje, że nawet w znanych placówkach podchodzi się do tego olewatorsko...
a
asia tolek
Przedmówco - też chodzę do mydłowskiej, tylko na kosmetologię. Świetny temat, taki gdzie faktycznie wiele się dzieje i można się sporo nauczyć. Podoba mi się konkretność zajęć, bo niby to pierwsze tygodnie, a wcale nie zajmujemy się bzdurami, tylko przerabiamy bardzo konkretne tematy.
h
hemte
Z tymi uczelniami wiele się zmienia. Trafiłam do Szkoły Mydłowskiej w Warszawie, a odpowiedniej miejscówki szukałam przez kilka miesięcy. I jak to wyszło? Bardzo pozytywnie - moim zdaniem żadna inna uczelnia nie ma takiej dietetyki, jak oni. Chodzi o program, kadrę i nie tylko. Tam wszystko jest dopracowane i jak na razie w moim przypadku to się zdecydowanie sprawdza.
h
hemte
Beauty lux i szkolenia zawodowe - to mi właśnie dało pracę. Ludzie ładują się w dziwne szkoły, które absolutnie nie dają kwalifikacji. Po co to komu? Chyba zdecydowanie czas na odmianę nastawienia, prawda? Róbcie to, co powoli wam się przygotować do pracy - tyle.
c
croAnka
Nie zgadzam się, że po filologi czeskiej czy szwedzkiej tak łatwo jest znaleźć pracę. Pracuję w Tivronie i tam zatrudniane są osoby z różnymi językami i jak ostatnio rozmawiałam właśnie ze studentem UJ na temat pracy po filologi czeskiej to mówił, że jest bardzo ciężko, bo ciągle w Krakowie nie ma dużo firm, które proponują takim osobom pracę. W Tivronie się odnalazł i jest już pół roku i mówił, że to pierwsza praca, gdzie czuje, że może jeszcze się rozwinąć. Z czeskim można fajnie zarabiać, ale niech nikt nie mydli tutaj oczu, że wszyscy absolwenci od razu dostają pracę w zawodzie. A jak już dostanie w jakimś korpo to zero premii, szkoleń, sztywny grafik. Cieszę się, że pracuję tu gdzie pracuje, bo przynajmniej nie mam takich problemów :)
r
[email protected]
no i przez takie rzeczy ludzie wybierają takie kierunki jakich nie chcą, bo SA PRESTIŻOWE. Ja skończyłam tak, że zakończyłam studia na kierunku, na którym nie chciałam studiować po pół roku i rodzice mnei zachęcali, by zostać, bo będę miała po tym pracę. I co? I nie radziłam sobie. Poszłam na kosmetologię na wszuie, znajoma zakładała gabinet kosmetologiczny i jeszcze nie miałam magistra, a juz robiłam. Wszystko to kwestia szczęścia
V
Viktor
Ja myślę, że jak ktoś jest ścisłowcem, ale nie wybiera się na studia informatyczne, to polecam logistykę/spedycję. Ja podczas studiów zrobiłem sobie prawo jazdy C+E i wyjechałem na jakiś czas do Anglii (dzięki firmie Paracross), żeby zobaczyć, jak wygląda praca kierowcy. Warunki były bardzo dobre, dodatkowo człowiek uczy się języka, co się zawsze przydaje. Moim zdaniem to była dobra decyzja.
G
Gość
Jestem coachem kariery i dyplomowaną doradczynią zawodową z Krakowa.
Zapraszam na sesje coachingowe osoby, które chcą lepiej poznać swoje mocne strony, predyspozycje zawodowe, stoją przed trudnym wyborem kierunku studiów,czy innym dylematem związanym z wyborem lub zmianą zawodu.
Symboliczna cena 40 zł /1h za usługę jest aktualna tylko do końca czerwca 2016 roku (od lipca 2016 - 100 zł)
Warto wykorzystać ten moment i dowiedzieć się czego tak naprawdę potrzebujesz by podążać właściwą dla Ciebie ścieżką zawodowo- edukacyjną.

Zapraszam Cię serdecznie :)

691-517-407
Wróć na i.pl Portal i.pl