Sprzedaż F-16 do Turcji. Kongresmeni stawiają warunek: członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Amerykańscy kongresmeni stawiają warunek sprzedaży Turcji samolotów F-16: ratyfikacja członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO
Amerykańscy kongresmeni stawiają warunek sprzedaży Turcji samolotów F-16: ratyfikacja członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO Fot. Canva/Flickr/slezo/Michael Ranzau/Christopher Neugebauer
Amerykański Kongres nie może poprzeć sprzedaży myśliwców F-16 do Turcji, o ile ta nie ratyfikuje członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO – oświadczyła ponadpartyjna grupa senatorów w liście do prezydenta Joe Bidena. Umowa sprzedaży amerykańskich samolotów warta jest 20 mld dolarów.

Spis treści

F-16 za członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO

W liście do prezydenta USA Joe Bidena 29 demokratycznych i republikańskich senatorów stwierdziło, że obydwa kraje nordyckie podejmują „pełne i skuteczne wysiłki”, aby spełnić warunki członkostwa w NATO, o które prosiła Turcja, mimo iż Ankara twierdzi, że Szwecja musi zrobić więcej.

„Kiedy protokoły akcesyjne do NATO zostaną ratyfikowane przez Turcję, Kongres może rozważyć sprzedaż Ankarze myśliwców F-16. Jednak niepowodzenie w tej sprawie postawiłoby pod znakiem zapytania tę transakcję” – napisali senatorowie.

Administracja Bidena poparła umowę z Turcją

Agencja Reuters zauważa, że Kongres USA po raz pierwszy wyraźnie i bezpośrednio powiązał sprzedaż myśliwców F-16 Turcji z aspiracjami Szwecji i Finlandii do NATO, mimo iż administracja Bidena wielokrotnie powtarzała, że popiera umowę z Turcją i odmawiała powiązania tych dwóch kwestii.

Biały Dom nie ukrywał jednak, że ratyfikacja przez Ankarę przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO ułatwi zatwierdzenie sprzedaży F-16 w Kongresie.

Szantaż, czy polityczna wymiana?

Turcja oświadczyła wcześniej, że może zatwierdzić wniosek Finlandii o członkostwo w NATO przed wnioskiem Szwecji, ale premierzy Szwecji i Finlandii, Ulf Kristersson i Sanna Marin potwierdzili w czwartek w Sztokholmie wolę wspólnego wejścia do NATO argumentując, że bezpieczeństwo obu krajów nordyckich jest od siebie zależne.

Podczas wizyty w Waszyngtonie w zeszłym miesiącu turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu podkreślał, że kwestia przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO nie powinna być warunkiem wstępnym sprzedaży F-16 i wezwał administrację Bidena, aby przekonała Kongres do wycofania sprzeciwu w tej sprawie.

Turcja zwróciła się w październiku 2021 roku do Waszyngtonu o sprzedaż 40 myśliwców Lockheed Martin Corp F-16 za 20 miliardów dolarów.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bolesław Kowalski
Zgadzam się z Erdoganem, że Szwecja powinna mocno zrewidować swoje podejście do asymilacji i ochrony osób z bliskiego wschodu, wobec których jest wiele niejasności w kwestii powiązań z organizacjami podejrzanymi o działania terrorystyczne. Szwecja to taki dziwny kraj, w którym z ludzi będących pod obserwacją cywilizowanego świata robi się święte krowy, przez co inwigilacja takich osób jest mocno utrudniona. Taki stan rzeczy w zasadzie nie ma wpływu na funkcjonowanie NATO, gdy Szwecja otrzyma akcesję, ale daje pole do ugrania zmian w polityce imigracyjnej tego kraju, korzystnych nie tylko dla Turcji, ale również dla całej Europy. Turcja jest jednym z pierwszych sojuszników NATO i z jej zdaniem wypada się liczyć, poza tym nie jest zero-jedynkowa w układach z Kremlem, prowadzi rozmowy dyplomatyczne i pozostaje skutecznym buforem w relacjach UE-Rosja.
Wróć na i.pl Portal i.pl