Startuje program „Ciepłe Mieszkanie”. Zobacz, co trzeba zrobić, żeby dostać dofinansowanie

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
PAP
PAP
Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mogą już wnioskować o dotację do wymiany nieefektywnego indywidualnego ogrzewania na bardziej ekologiczne
Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mogą już wnioskować o dotację do wymiany nieefektywnego indywidualnego ogrzewania na bardziej ekologiczne Fot. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Budżet na realizację programu wynosi 1,4 mld zł.

– Celem programu jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w wielorodzinnych budynkach – wyjaśnił wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Gdzie złożyć wniosek?

Właściciele mieszkań nie będą składać wniosków bezpośrednio do wojewódzkich funduszy środowiska, które są operatorami programu. W pierwszej kolejności to gminy będą wnioskować o środki do WFOŚ, a następnie uruchamiać programy wsparcia dla mieszkańców. Wówczas właściciele mieszkań będą mogli złożyć wniosek o dofinansowanie do swojego urzędu gminy.

Podstawą do stworzenia i ogłoszenia naboru w ramach nowego ogólnopolskiego programu „Ciepłe Mieszkanie” jest wcześniejsza realizacja trzech pilotaży, które były prowadzone w województwie zachodniopomorskim, dolnośląskim oraz w gminie Pszczyna.

Trzy części programu. Kto skorzysta?

Wiceprezes NFOŚiGW wyjaśnił, że program „Ciepłe Mieszkanie”, podobnie jak „Czyste Powietrze”, będzie miał trzy części.

Pierwsza będzie skierowana do osób mających dochody do 120 tys. zł rocznie. Takim właścicielom mieszkań będzie przysługiwać podstawowy poziom dotacji w wysokości do 15 tys. zł na lokal (do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji).

Z drugiej części programu będą mogli skorzystać właściciele mieszkań, w których dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1673 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym – 2342 zł. Bezzwrotna dotacja dla tej grupy wyniesie do 25 tys. zł (do 60 proc. kosztów kwalifikowanych).

Trzecia grupa beneficjentów to właściciele mieszkań, w których dochód nie przekracza 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W tym przypadku dotacja będzie najwyższa – do 37,5 tys. zł na lokal (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych).

Oznacza to, że maksymalne kwoty dotacji dla konkretnych grup beneficjentów wyniosą odpowiednio: 17,5 tys. zł, 26,9 tys. zł oraz 39,9 tys. zł., a wysokość dofinansowania wzrośnie odpowiednio do 35, 65 i 95 proc. kosztów kwalifikowanych.

Nabór wniosków

Operatorem programu „Ciepłe Mieszkanie” ustanowiono wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą prowadzić nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji dla gmin. Samorządy będą musiały wcześniej uzyskać odpowiednie deklaracje od mieszkańców zainteresowanych udziałem w programie.

Nabór wniosków dla beneficjentów końcowych (osób fizycznych posiadających tytuł prawny do lokalu mieszkalnego) będą prowadziły gminy na podstawie umów zawartych z WFOŚiGW. Po przeprowadzeniu naboru i ocenie wniosków o dofinansowanie pod względem spełnienia warunków kwalifikujących do uzyskania dofinansowani gmina podpisze umowy o dofinansowanie z beneficjentami końcowymi na realizację zadania zgodnego z zapisami programu.

Na co idą dotacje?

Dotacje będą przeznaczone na wymianę pieców węglowych na kondensacyjne kotły gazowe lub kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, na ogrzewanie elektryczne bądź pompę ciepła powietrze/woda lub pompę ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Wsparcie będzie można przeznaczyć także na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej (pod warunkiem wymiany nieefektywnego źródła ciepła) a także wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i dokumentację projektową.

mac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl