Stocznia Gdańsk będzie własnością państwa? Agencja Rozwoju Przemysłu SA podpisała list intencyjny

Jacek Klein
Stocznia Gdańsk już dawno nie zbudowała statku
Stocznia Gdańsk już dawno nie zbudowała statku Przemek Świderski
Co dalej ze Stocznią Gdańsk? Ukraińscy właściciele i Agencja Rozwoju Przemysłu dogadali się co do przyszłości stoczni i spółki produkującej wieże wiatrowe.

Agencja Rozwoju Przemysłu SA podpisała list intencyjny (memorandum of understanding) z Gdańsk Shipyard Group sp. z o.o. Wstępne porozumienie dotyczy przyszłości Stoczni Gdańsk SA i GSG Towers sp. z o. o., producenta wież do turbin wiatrowych. To rezultat rozmów Marcina Chludzińskiego, prezesa ARP z Sierhijem Tarutą, ukraińskim inwestorem kontrolującym GSG.

Czytaj także:

Szczegóły memorandum nie są znane, ale prawdopodobnym rozwiązaniem jest przejęcie stoczni przez państwo. Od długiego czasu mówi się o powrocie stoczni w w 100 proc. do skarbu państwa i objęciu przez niego większości udziałów w GSG Towers. Stocznia jest obecnie jedyną niegdyś państwową, która należy do zagranicznego kapitału, a celem rządu jest budowa silnego polskiego przemysłu stoczniowego.

10 lat temu Stocznia Gdańsk została sprzedana ukraińskiemu inwestorowi

- Zarządowi ARP zależy na szybkim, ale także na trwałym uporządkowaniu sytuacji finansowej obu spółek, w których ARP nie jest podmiotem sprawującym kontrolę operacyjną. Celem podjętych działań jest m.in. umożliwienie długoterminowego rozwoju Stoczni Gdańsk, co jest zbieżne z rządowymi planami odbudowy przemysłu stoczniowego - informuje ARP.

Agencja nie ujawnia co porozumienie przewiduje. Wyjaśnia jedynie, że podpisany list intencyjny określa m.in. warunki procesu due diligence, które ma być przeprowadzone w Stoczni Gdańsk SA i GSG Towers przed podjęciem decyzji biznesowych dotyczących ich zasad funkcjonowania oraz formy działalności w przyszłości. Badanie powinno zostać zakończone do końca roku.

TOP 100 najlepszych firm na Pomorzu
Kliknij w obrazek, aby dowiedzieć się więcej!
Najbogatsze firmy na Pomorzu

- Ostateczne propozycje dotyczące Stoczni Gdańsk SA i GSG Towers sp. z o.o. zostaną przedstawione przez ARP po przeprowadzeniu procesu due diligence spółek. Jednocześnie ARP mając na uwadze dobro negocjacji, a także zawartą ze stroną ukraińską w lipcu br. umowę o poufności nie udziela informacji na temat prowadzonych rozmów - głosi komunikat.

Due diligence przeprowadza się przed przejęciem lub fuzją podmiotów czy przed ich znacznym dokapitalizowaniem.

Wszystko na temat

Rozmowy między ARP, która ma 50 proc. udziałów w GSG Towers i 19 proc. udziałów w Stoczni Gdańsk trwają od wielu miesięcy. Na to, że państwo przejmie stocznię liczy zakładowa Solidarność, która obok działalności offschore chce powrotu do produkcji okrętowej.

- Dziś by pozyskiwać kontrakty potrzebne są gwarancje, a tych nie sposób udzielać, nie mając większościowego udziału w kapitale Grupy Stoczni Gdańsk. Jeżeli pan Taruta nie jest w stanie udzielić gwarancji na kwotę 10 milionów euro, to może to zrobić tylko polski Skarb Państwa, ale - zrozumiałe - że musi być większościowym udziałowcem w spółce. To rozumie każdy, nie tylko ekonomista - komunikował Karol Guzikiewicz, wiceszef Solidarności w Stoczni Gdańsk w ostatnim numerze związkowego pisma Rozwaga i Solidarność.
[email protected]

"Najbardziej zaawansowany technologicznie statek, jaki kiedykolwiek powstał w polskich stoczniach" zaprezentowany w Gdańsku

TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stocznia Gdańsk będzie własnością państwa? Agencja Rozwoju Przemysłu SA podpisała list intencyjny - Dziennik Bałtycki

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
wraca? Czy ponad 30 tys. tym razem wystarczy? Wątpię.
a
adl
Jasne, pan związkowiec zupełnie nie wie co to wolny rynek, fajnie, że gwarancje w biznesie może uzyskać tylko państwowa firma, bujać się prywaciarze, państwo ma pomagać tylko swoim firmom, a wy martwcie się sami! Panie związkowiec, tylko panu przypomnę, że bez tych firm prywatnych, to obecnie żaden państwowy moloch żadnego kontraktu nie wykona. Wszystko robią te darmozjady prywaciarze!
j
jeszcze normalny
jaworski na prezesa etnolog super star
j
ja mieszkaniec
Będą kolejne etaty dla Misiewiczów
Wróć na i.pl Portal i.pl