Nominacja Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki wciąż wzbudza skrajne emocje. Decyzji tej sprzeciwiają się niektórzy przedstawiciele środowisk naukowych oraz uczniowie i studenci, którzy wyrazili swój protest m.in. poprzez udział w proteście, jaki odbył się w Lublinie 8 października. Przeciwnicy wyboru byłego wojewody lubelskiego na szefa resortu edukacji podnoszą przede wszystkim argumenty dotyczące wielu kontrowersyjnych wypowiedzi posła, w tym m.in. tych o środowisku LGBT.
Do sprawy odniósł się zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W wydanym przez niego oświadczeniu czytamy m.in., że jego członkowie są „głęboko zaniepokojeni licznymi pomówieniami, manipulacją i kłamstwami dotyczącymi osoby i wypowiedzi dra hab. Przemysława Czarnka, prof. KUL w związku z jego nominacją na Ministra Edukacji i Nauki. Zarzuty, że prof. Przemysław Czarnek „wielokrotnie w publicznych wypowiedziach okazywał brak szacunku dla godności człowieka w odniesieniu do osób należących do mniejszości, w szczególności osób LGBT”, są nieprawdziwe i naruszają jego dobra osobiste”.
W oświadczeniu zarząd SAWP podkreśla także, że Czarnek w swoich wypowiedział niejednokrotnie dowodził, że przestrzega uniwersalnych wartości chronionych m.in. w Konstytucji RP, które dotyczą chociażby „podstawowych praw i wolności człowieka zgodnych z prawem naturalnym i uniwersalnymi zasadami etyki”, a politykę postrzega „jako rozumną troskę o dobro wspólne i działanie zgodne z własnym sumieniem”. Ponadto, powołują się także na art. 54 ust. 1 ustawy zasadniczej, który „jednoznacznie stwierdza, że każdy człowiek ma zagwarantowaną wolność wyrażania swoich poglądów”, w związku z czym dodają, że „całkowicie niezrozumiałym jest, z jakich powodów prof. Przemysław Czarnek miałby być pozbawiony możliwości ich wyrażania”.
Pod oświadczeniem podpisał się zarząd SAPW, czyli: przewodniczący ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, honorowy przewodniczący ks. prof. dr hab. Józef Krukowski, sekretarz dr Agnieszka Romanko, skarbnik mgr Krzysztof Skwarzyński oraz członkowie zarządu: dr hab. Marzena Dyjakowska, prof. KUL i mec. Tadeusz Flis. Wszyscy zgodnie podkreślają, że wszelkie głosy kwestionujące nominację Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki, zwłaszcza przed jego objęciem, są działaniem politycznym i niemerytoryczną oceną jego działalności.
- Pierwsza dama gościem gali w CSK. Zobacz
- Ks. prof. Andrzej Szostek z KUL: „Nie potrafię kontynuować współpracy z Uczelnią"
- Handlarze złomu czy bliskowschodni terroryści. Kto ukradł radioaktywny izotop?
- Powstanie film o Beacie Kozidrak. "To będzie ekscytująca przygoda"
- Rok akademicki w nowej rzeczywistości? Na początek MEMY
